içinde

YKS Nedir?

Yks nedir? - Sınav Haberi
Yks nedir? - Sınav Haberi

YKS NEDİR?

YKS’nin açılımı Yükseköğretim Kurumları Sınavıdır ve Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) YKS sınavlarını kapsar.

YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)’dır. TYT; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi olmak üzere 4 bölümden oluşur.

Türkçe Testi 40 sorudan oluşur ve okuduğunu anlama, yorumlama, temel dil bilgisi konularını ve imla kurallarını doğru kullanmayı ölçmeyi amaçlar.

Sosyal Bilimler Testi; Tarih (5), Coğrafya (5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi/ Felsefe (5) alanlarında öğrencilerin bilgi ve çoğunlukla yorumlama becerilerini ölçmeyi amaçlar ve 40 sorudan oluşur.

Temel Matematik Testi 40 sorudan oluşup 9. ve 10. Sınıf konularını kapsar. Bu test öğrencilerin temel matematik kavramlarını kullanma, temel matematik işlemlerini günlük hayat problemlerine uygulama becerilerini ölçmeyi amaçlar.

Fen Bilimleri Testi; Biyoloji (6), Fizik (7) ve Kimya (7) alanlarında temel konulardaki ilkeleri kullanma becerilerini ölçer. 

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) öğrencilerin kendi alanlarındaki bilgilerini ölçmeyi amaçlayan ve TYT’den bir gün sonra yapılan sınavdır.

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)’nda 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Sosyal Bilimler ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 soru bulunur. Sınav 180 dakikadır.

YKS kapsamındaki son sınav Yabancı Dil Testi (YDT)’dir. Yabancı dil yükseköğretim programlarından birine yerleşmek isteyen öğrenciler bu sınava girmekle yükümlüdür. Bu sınavda öğrenciler Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden birini seçebilmektedirler. Öğrencilerin girmek istedikleri yabancı dil sınav türünü sınav başvuru sürecinde belirtmeleri gerekmektedir. Yabancı Dil Testi (YDT) 80 sorudan oluşup süresi 120 dakikadır.

Yks

YKS Sınavına Nasıl Çalışılır?

Temeliniz olmadığını düşünüyorsanız aslında aklınızdaki en önemli soru ”Nereden başlamalıyım?” olmuştur. Nereden ve nasıl olursa olsun en kısa sürede başlamalısınız. Hangi konulardan sorumlusunuz, hangi konulardan daha çok soru çıkıyor bunları bilmelisiniz. Ne kadar kısa zamanda çalışmaya başlarsanız daha fazla başarıya ulaşacaksınız. 

Asla Vazgeçmeyin!

Çoğu başarısızlığın sebebi inanmayarak yola çıkmaktır. ”Temelim yok yapamam” sözünü bir kez olsun kullandıysanız evet yapamazsınız. Öncelikle kendinize inanın ve bir hedef belirleyin. Kendinize bir temel oluşturmak istiyorsanız bunun için elbette ki çabalamanız gerekecek. Çalışmaktan ve çabalamaktan sıkıldığınız sürece temeli sağlam bir çalışma sistemine sahip olamazsınız. Bu nedenle asla pes etmeden sorularla savaşmayı tercih ederek temelinizi sağlamlaştırmanızı tavsiye ederiz. Sıfırdan başlayıp üniversite kazanmış olan pek çok öğrenci bulunmakta.

Doğru Kaynaklardan Yararlanın

Öğrencilerin sıklıkla yaptığı hatalardan birisi bilindik ve zor kaynakları tercih etmektir. Şunu unutmayın ki temelinizin olmadığı bir ders için en çok satılan bir kitabı alarak o kaynaktan hiçbir şey anlamamanız size fayda sağlamaz. İlk aşamada basit, ancak sizin anlayacağınız bir dilden kaynak seçimi de yapabilirsiniz. Öncelikle doğru kaynak seçimi yapmalı, ardından ilerleyen süreçlerde farklı kaynaklardan da çalışarak bilgilerinizi oturtmalısınız.

Çalışmaya Odaklanın

Kabul edin ki daha şimdiden masa başında oturup saatlerce ders çalışma fikri size zor geliyor. Oysa ki kendinizi bu düşünceye adapte etmek yerine ders çalışmaya odaklanabilirsiniz. Önünüzde uzun bir süreç var. Bu nedenle ilk günlerde 1-2 saatlik çalışmalarla başlayıp, yaklaşık birkaç hafta sonra çalışma saatlerinizi 3-4 saate çıkarabilirsiniz. Dahası bu işin sırrı çok çalışmada değil, verimli çalışmaktadır. Saatlerce ders başında oturup sıkıntıdan patlamaktansa, günde birkaç saatinizi derslerinize ayırarak gerçekten istekli ve verimli bir şekilde çalışmanızı öneririm. Uzun saatlerce çalışmayı sevmiyorsanız her gün düzenli bir şekilde 3-4 saat verimli çalışıp kalan vaktinizi dilediğiniz gibi geçirebilirsiniz. Tabi çalışma saatleri sizin hedeflerinize göre değişiklik gösterecektir. Araştırma yaparak kendinize gerçekçi bir hedef belirleyebilirsiniz.

YKS Çalışma Taktikleri

 • YKS için hangi ders olursa olsun temelinizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka sıfırdan başlamalısınız. Bunu özellikle de sayısal derslerde uygulamanız gerekmektedir. Konu çalışmaya baştan sona doğru gitmelisiniz. Çünkü sayısal derslerde ilk konuları anlamadığınız sürece diğer konularda başarı yakalamanızın imkanı yok.
 • Birden fazla kaynak edinmenizde fayda var. Bir konuyu en az iki kaynaktan çalışarak o konuda daha detaylı bilgi edinebilir, farklı kaynaklardan çalışma sayesinde birinde olmayan bilgiyi diğer kaynaktan sağlamış olabilirsiniz.
 • Konu çalıştıktan sonra mutlaka soru çözün. Bu yöntem sayesinde öğrendiklerinizi test edecek, bilgilerinizin kalıcılığını artırmış olacaksınız.
 • Haftada en az 1 veya 2 deneme çözmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede çalıştığınız konulardaki eksiklerinizi görmüş olacaksınız.
 • Kendiniz ait bir çalışma programı mutlaka olmalı. Kendinize günlük ve haftalık programlar yaparsanız daha verimli bir şekilde ilerleyeceksinizdir.
 • Yarın başlarım değil, hemen bu günden başlayarak geçen zamanı iyi değerlendirmelisiniz. Ayrıca sınav sürecine kadar çalışamadığınız günlerde de kendinizi suçlu hissetmeden kaldığınız yerden devam etmeniz gerekir. Bir gün çalışamadıysanız diğer gün 2 saat fazla çalışarak eksiklerinizi bu şekilde tamamlamaya çalışın.

TYT’YE NASIL ÇALIŞILIR?

TYT, üniversite sınav sonucunun %40’ını etkilemektedir. TYT’ye çalışma şekilleri öğrencilerin kendi yetenek, beceri ve bilgi birikimine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat bütün farklılıklara rağmen tüm öğrencilerin uygulayabileceği ve uyguladığı takdirde başarı elde edeceği çalışma yöntemleri de bulunmaktadır.

TYT’ye girecek olan tüm adayların, TYT’ye çalışırken sınav sistemi hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olması, zamanı yönetmeyi öğrenmesi ve kendi eksik kaldığı konuları tespit edebilmesi oldukça önemlidir. Bunları yapabilen ve kendi bilgi birikimine, yetenek ve becerilerine uygun bir şekilde ders çalışan adaylar sınavda başarılı olmaktadır.

TYT’YE ÇALIŞIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 • TYT’ye girecek her adayın yapması gereken ilk şey hedef belirlemektir. Bir hedef belirlemek ve bu hedefin hayalini kurmak, sınava giren adaylara ders çalışma konusunda motivasyon sağlamaktadır. Belirli bir hedef doğrultusunda çalışmak, hedefsiz bir şekilde ders çalışmaktan daha kolaydır. Tüm çabanın sonunda ulaşılacak olan yeri bilmek ve bu yere dair hayaller kurmak TYT’ye giren adayların sınava çalışmalarını kolaylaştırmaktadır.
 • TYT’ye girecek her aday sınav sistemi hakkında bilgi edinmelidir. Sınav sistemini bilmek adayın sınava çalışırken izleyeceği yolu belirlemesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sınav sistemi hakkında yeterli düzeyde bilgi edinen adaylar belirsizlik hissini daha az yaşayacak ve kaygı seviyesi daha düşük olacaktır.
 • TYT’ye giren adayların sınavda sorumlu oldukları konuların başlıklarını öğrenip, bu konu başlıklarından hangisine ne kadar çalışmaları gerektiğini planlamaları gerekmektedir. Her aday kendi bilgi birikimini göz önünde bulundurarak sorumlu olduğu konulara belirli bir süre belirleyerek çalışırsa sınav öncesinde eksik olunan konu kalmamaktadır. TYT’ye giren adayların gerçekçi bir çalışma programına bağlı kalarak ders çalışması hem zaman yönetimi hem de çalışılan konuların verimli olması bakımından oldukça önemlidir.
 • TYT’ye çalışırken planlı ve kişinin kendine uygun bir yöntemle çalışması gerektiği gibi mola verirken de düzenli olmak önemlidir. Çok uzun saatler ara vermeden çalışmak hem konsantrasyon sağlamayı zorlaştırmakta hem de sınava girecek olan adayları yormaktır. Her ders çalışmada düzenli ve kısa molalar vermek önemlidir. Molaların fazla uzun tutulması da ders çalışmaya geri dönmeyi zorlaştırmaktadır. Belirli aralıklarla kısa süreli molalar vermek, ders çalışmayı daha verimli hale getirmektedir.
 •  TYT’ye girecek olan aday hem çalışma planını hem de çalışma yöntemini belirledikten sonra bu planı devam ettirmek için kendini zorlamalıdır. Yeterli süre boyunca her gün yapılan davranışlar alışkanlık haline gelmektedir. Her gün planlı bir şekilde ders çalışmak da bir süre sonra alışkanlık haline gelecektir.
 • TYT’ye giren adayların dönem dönem kendilerini ödüllendirmeleri yararlı olmaktadır. Aday konu çalıştıktan veya yeterli miktarda soru çözdükten sona keyif aldığı bir işle uğraşması, mutlu olacağı şeyler yapması motivasyonunu artırma konusunda destek olacaktır.
 • TYT’ye çalışıyorken daha çok verim alabilmek için iyi bir uyku düzenine sahip olmak oldukça önemlidir. Düzenli saatlerde uyuyup uyanan kişiler ders çalışırken daha çok verim almaktadır.
 • TYT’ye hazırlanan adayların fiziksel aktiviteler yapıyor olması da oldukça önemlidir. Uzun süre hareketsiz kalmak hem çeşitli sağlık sorunlarına hem de konsantrasyon sağlanmasının güçleşmesine neden olmaktadır. Fiziksel aktivite yapan adayların stres seviyesi azalmakta ve kendilerini daha dinç hissetmektedir.
 • TYT’ye hazırlanırken adayların stres ve kaygıyla tek başına mücadele edemediği dönemler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda adaylar ailesinden, arkadaşlarından, öğretmenlerinden yardım almalıdır.
 • TYT’ye çalışıyorken kaliteli sorular çözüyor olmak oldukça önemidir. Kaliteli sorular çözebilmek için buna uygun kaynaklar seçilmelidir. Sınava girecek olan adayın hem konu anlatım, hem test, hem de deneme kitapları alırken öğretmenlerine danışması yararlı olmaktadır. Bol ve kaliteli soru çözümü oldukça önemlidir.
 • TYT’nin gerçekleşmesine 2-3 ay kaldığında bol bol deneme çözmek de başarı oranını yükseltmektedir.

 

TYT TÜRKÇEYE NASIL ÇALIŞILIR?

TYT Türkçe içerisinde sözcük anlamı, söz yorumu, deyim ve atasözü, cümle anlamı, cümle yorumu, paragrafta anlatım teknikleri, paragrafta konu-ana düşünce, paragrafta yapı, paragrafta yardımcı düşünce, ses bilgisi, noktalama işaretleri, sözcüğün yapısı, sözcük türleri, fiiller, sözcük grupları, cümlenin ögeleri, cümle türleri, anlatım bozukluğu gibi birçok konuyu barındıran 40 sorudan oluştuğu için planlı bir şekilde çalışılması gereken bir derstir.

TYT Türkçeye çalışmaya başlamadan önce plan oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu planda bilinmeyen veya az bilinen konulara daha çok zaman ayırılmalıdır. TYT Türkçe konuları birbirlerinin devamı niteliğindedir. Konuları anlayarak ilerlemek, bir sonraki konunun daha kolay anlaşılmasını sağlamaktadır.

TYT Türkçeye düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışan adayların öğrendikleri konuları bol bol test çözerek kalıcı hale getirmesi gerekmektedir.

Bol bol paragraf sorusu çözmek ve kitap okumak TYT Türkçede başarılı olmayı sağlamaktadır.

TYT Türkçeye çalışırken doğru kaynaklar seçilmelidir. Seçilecek kaynaklar alanında uzman kişilerin önerileri doğrultusunda belirlenmelidir. Çözülen sorular sonrasında doğru ve yanlışlar kontrol edilmeli, anlaşılmayan konular varsa tekrar gözden geçirilmeli ve yapılamayan sorular öğretmenlere sorulmalıdır. Eksik olunan noktalarda uzman kişilerden yardım almak oldukça yarar sağlamaktadır.

 

TYT MATEMATİK NASIL ÇALIŞILIR?

TYT Matematik içerisinde Temel Kavramlar, Sayı Basamakları, Bölme ve Bölünebilme, EBOB – EKOK, Rasyonel Sayılar, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer, Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Çarpanlara Ayırma, Oran Orantı, Denklem Çözme ve Problemler gibi birçok konuyu barındırmakta ve toplam 40 sorudan oluştuğu için planlı bir çalışılma gerektirmektedir.

TYT Matematik çalışmaya başlamanın doğru zamanı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fakat çalışmaya erken başlayan adaylar daha az stresle daha rahat bir şekilde hazırlanabilmektedir.

TYT Matematik için çalışma planı oluştururken bilinmeyen veya az bilinen konulara ağırlık verilmelidir. TYT Matematik konularının ilki temel kavramlardır ve konular birbirlerinin devamı niteliğindedir. Konuları anlayarak devam etmek, bir sonraki konunun daha hızlı anlaşılmasını sağlamaktadır.

TYT Matematik düzenli ve disiplinli bir şekilde bol bol test çözerek çalışılması gereken bir derstir. Konular sık sık test çözülerek tekrarlanmalı ve unutulmaması sağlanmalıdır. Asıl sınavdan önce deneme çözmek de oldukça yararlıdır. Birden fazla kaynaktan soru çözmek görülen soru çeşitliliğini artıracağı için sınav başarısını da artırmaktadır.

TYT Matematik çalışırken kullanılacak kaynaklar alanında uzman kişilerin tavsiyesi doğrultusunda seçilmelidir. Çalışma yaparken kaliteli sorular çözmek önemlidir. Çözülemeyen soruların öğretmenlere sorulması ve gerekirse konu tekrarı yapılması gerekmektedir. Alanında uzman kişilerden yardım almak öğrenciler için oldukça faydalıdır.

 

TYT SOSYAL BİLİMLERE NASIL ÇALIŞILIR?

TYT Sosyal Bilimler içerisinde tarih, coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi ve felsefe derslerinden sorular barındırmaktadır.

TARİH KONULARI

Tarih Bilimine Giriş, Uygarlığın Doğuşu ve İlk, Uygarlıklar, İlk Türk Devletleri, Türk İslam Devletleri, Avrupa Tarihi 1, Beylikten Devlete, Dünya Gücü Osmanlı, Arayış Yılları, 18.Yüzyılda Değişim ve Diplomasi, En Uzun Yüzyıl, Osmanlı Kültür ve Uygarlığı, Avrupa Tarihi, 20.Yüzyılda Osmanlı Devleti, Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi, 1.TBMM Dönemi ve Gelişmeleri, Kurtuluş Savaşı Muharebeler Dönemi, I.TBMM Dönemi ve Ayaklanmalar, Atatürk Dönemi İç Politika, Atatürk İlkeleri, Atatürk İnkılapları, Atatürk Dönemi Dış Politikası

COĞRAFYA KONULARI

Doğa ve İnsan, Dünya’nın Şekli, Coğrafi Konum, Harita Bilgisi, Dünya’nın Hareketleri, Atmosfer ve Sıcaklık, Basınç ve Rüzgârlar, Nemlilik ve Yağış, İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü, Türkiye’nin İklimi ve Bitki Örtüsü, İç Kuvvetler, Dış Kuvvetler, Türkiye’nin Yer Şekilleri, Su Kaynakları ve Türkiye’nin Su Varlığı, Toprak ve Türkiye’de Toprak Türleri, Beşeri Yapı, Nüfus ve Göç, Türkiye’de Nüfus, Yerleşme ve Göç, Ekonomik Faaliyetler, Bölge Kavramı ve Bölge Türleri,  Kıtaların Keşfi ve Küçülen Dünya,  İnsan ve Çevre, Doğal Afetler ve Toplum

FELSEFE KONULARI

Felsefenin Alanı, Bilgi Felsefesi, Varlık Felsefesi, Ahlak Felsefesi, Sanat Felsefesi, Din Felsefesi, Siyaset Felsefesi, Bilim Felsefesi

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ KONULARI

Kuran-ı Kerim’in Anlaşılması ve Yorumu,  Kuran-ı Kerim ve Akıl, Zekât, İbadet, Hz.Muhammed’in (SAV) Hayatı, İslam Düşüncesinde Yorumlar ve İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklardır.

TYT Sosyal Bilimler çalışırken doğru kaynaklar seçilmelidir. Seçilecek kaynaklar alanında uzman kişilerin önerileri doğrultusunda belirlenmelidir. Çözülen sorular sonrasında doğru ve yanlışlar kontrol edilmeli, anlaşılmayan konular varsa tekrar gözden geçirilmeli ve yapılamayan sorular hakkında öğretmenlere danışılmalıdır. Eksik olunan noktalarda uzman kişilerden yardım almak her zaman olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

TYT Sosyal Bilimler çalışırken en önemli noktalardan biri de konuları ezber yapmadan anlayarak ilerlemektir. Konular öğrenilirken iyi bir temel atılmalı ve sonrasında bol bol soru çözülerek öğrenilen konuların unutulmasının önüne geçilmelidir. Sınava 2-3 ay kaldığında da deneme çözümüne önem vermek başarı oranını artıracaktır.

 

TYT FEN BİLİMLERİNE NASIL ÇALIŞILIR?

FİZİK KONULARI

Fizik Bilimine Giriş, Vektör-Kuvvet ve Kuvvet Denge, Tork, Ağırlık Merkezi, Basit Makineler, Madde ve Özellikleri, Sıvıların Kaldırma Kuvveti, Basınç, Isı ve Sıcaklık, Genleşme, Doğrusal Hareket, Bağıl Hareket,  Dinamik, İş Enerji,  Elektrik ve Manyetizma,  Elektriksel Yük ve Yüklenme,  Elektriksel Kuvvet ve Alan,  Lambaların Parlaklığı,  Akımın Isı ve Kimyasal Etkisi,  Mıknatıs ve Manyetik Alan, Optik, Gölge Olayları, Işığın Yansıması, Işığın Kırılması ve Renk, Mercekler,  Aydınlanma, Dalgalar

KİMYA KONULARI

Kimya Bilimi, Atom ve Yapısı, Periyodik Sistem, Kimyasal Türler Arası Etkileşimler, Kimyanın Temel Kanunları, Maddenin Halleri, Asitler,Bazlar ve Tuzlar,  Karışımlar, Endüstride ve Canlılarda Enerji, Kimya Her Yerde

BİYOLOJİ KONULARI

Biyoloji Bilimi, İnorganik Bileşikler, Organik Bileşikler, Hücre, Madde Geçişleri, DNA-RNA, Protein Sentezi, Enzimler, Canlıların Sınıflandırılması, Ekoloji, Hücre Bölünmeleri, Eşeyli-Eşeysiz Üreme, İnsanda Üreme ve Gelişme, Kalıtım Biyoteknoloji ve Genmühendisliğidir.

TYT Fen Bilimleri, sınav sonucunda belirleyici olan derslerden oluşmaktadır. Bu neden üniversiteye gitme hayali kuran tüm öğrencilerin çalışması gereken konular içermektedir. TYT Fen Bilimlerine çalışırken planlı olmak ve disiplinli bir şekilde çalışmak başarıyı beraberinde getirmektedir.

TYT Fen Bilimleri çalışırken az bilinen veya hiç bilinmeyen konulara ağırlık vermek gerekmektedir. Konuların iyi anlaşılması oldukça önemlidir. Konulara çalışırken sonradan geri dönülüp bakıldığında konunun hatırlanmasını sağlayacak notlar tutmak yararlı olmaktadır.

TYT Fen Bilimleri konuları çalıştıktan sonra çözülen sorular sayesinde bilgilerin unutulması engellenmektedir. Alanında uzman kişilerin önerdiği kaynaklardan bol bol soru çözülmelidir. Birden fazla kaynaktan soru çözmek farklı soru stilleri görmeyi sağlayacaktır. Çözülen soruların kontrolü yapılmalı yapılan yanlışlara göre gerekirse tekrar konuya geri dönüp çalışılmalı ya da tutulan notlar okunmalıdır. Çözülemeyen sorular için öğretmenlerden yardım almak oldukça önemlidir. Uzman kişilerin yardımı ile konular daha hızlı ve daha doğru bir şekilde anlaşılabilmektedir.

TYT’YE KAÇ AY ÇALIŞILMALIDIR?

TYT’ye çalışma süresi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Eğitim hayatı boyunca düzenli bir şekilde ders çalışan birinin daha kısa sürede çalışmasını tamamlayacağı gibi, öğrencilik hayatı boyunca fazla ders çalışmamış olan kişilerin çalışma süresi daha uzun olmaktadır.

TYT konuları günde 4-5 saatlik bir çalışma sonucunda ortalama 2-3 ayda bitirilebilmektedir. Fakat konuları bitirmek çalışma süresinin sonuna gelindiği anlamına gelmemektedir. Konular bittikten sonra bol bol soru çözülmesi ve çalışılan konuların pekiştirilmesi gerekmektedir.

TYT’YE HAZIRLANIRKEN GÜNDE KAÇ SORU ÇÖZÜLMELİDİR?

TYT’ye hazırlanan adayların günlük çözmesi gereken soru sayısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genellikle günde ortalama 100-200 arasında soru çözülmesi ve soru çözerken eksik olunan konuların üstüne gidilmesi gerekmektedir. Sürekli iyi olunan konular hakkında soru çözmek, eksik kalınan konuların fark edilememesine neden olmaktadır. Aynı zamanda birden fazla kaynaktan soru çözülmesi de yararlıdır.

TYT ÖĞRENCİSİ KİTAP OKUMALI MIDIR?

TYT’de adaylara birçok paragraf sorusu sorulmaktadır. Türkçe bölümünde yer alan soruların büyük bir çoğunluğu paragraf sorularından oluşmaktadır. Paragraf sorularını hızlı ve doğru bir biçimde çözebilmek için sınava giren adayların okuduklarını anlama noktasında iyi olmaları gerekmektedir. Okuduğunu hızlı ve doğru anlamak isteyen herkese bol bol kitap okuması önerilmektedir. Kitap okuyan kişiler daha hızlı okumakta ve okuduklarını daha kısa sürede anlamaktadır.

Okuduğunu anlayabilme sadece Türkçe dersinde de değil diğer derslerde de yarar sağlamaktadır. Kitap okumak TYT’de yer alan tüm derslerdeki başarı oranını yükseltmektedir.

KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

 • Dikkat süresini uzatmaktadır.
 • Yorumlama becerisini artırmaktadır.
 • Stres seviyesini azaltmaktadır.
 • Daha düzenli olmayı sağlamaktadır.
 • Okuduğunu anlama becerisini geliştirmektedir.
 • Daha hızlı okumaya yardımcı olmaktadır.
 • Paragraf sorularını daha kısa sürede çözmeye yardımcı olmaktadır.

AYT’YE NASIL ÇALIŞILIR?

AYT’ye çalışma şekilleri öğrencilerin kendi yetenek, beceri ve bilgi birikimine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat bütün farklılıklara rağmen tüm öğrencilerin uygulayabileceği ve uyguladığı takdirde başarı elde edeceği çalışma yöntemleri de bulunmaktadır. AYT’ye girecek olan tüm adayların yapması gereken ilk şey sınav sistemi hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olmaktır. Sınav sistemi hakkında yeterli bilgiyi edinen adaylar kendi bilgi birikimine göre bir ders çalışma programı düzenlemeli, en çok verim aldığını ders çalışma yöntemine uygun bir biçimde bu planı uygulamalıdır.

AYT’YE ÇALIŞIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 • AYT’ye girecek olan tüm adayların kendine bir hedef belirlemesi önemlidir. Sınav öncesinde hedefini belirlemiş olan adaylar, belirli bir hedef doğrultusunda çalıştığı için daha kolay ders çalışmaktadır. Bir hedef için çabalamak motivasyonu artırmaktadır. Hedefleri belli olan adaylar bu hedef hakkında hayal de kurdukları için bu durum onlara moral vermekte ve sınava hazırlık sürecinde ruhsal açıdan daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır.
 • AYT’ye çalışmak için oluşturulacak ders programının gerçekçi olması gerekmektedir. Çalışma programı oluşturmadan önce bilinen, bilinmeyen ve az bilinen konular gözden geçirilmelidir. Oluşturulan programda her gün için belirlenen ders çalışma süresi hem çok uzun hem de çok kısa olmamalıdır.
 • Ders çalışma sürecinde moral oldukça önemlidir. AYT’ye girecek olan tüm adaylar dönem dönem kendilerini ödüllendirmeli, morallerini yüksek tutmalıdır.
 • AYT’ye çalışırken bol bol soru çözülmelidir. Çözülen soruların kalitesi önemlidir. Çalışma döneminde öğrencilere eşlik edecek kaynaklar, alanında uzman kişilerin önerisi doğrultusunda seçilmelidir. Birden fazla kaliteli kaynak üzerinden soru çözen adaylar farklı soru çeşitlerini görmekte ve sınav esnasında daha rahat etmektedir.
 • AYT’ye çalışıyorken daha çok verim almak isteyen adaylar uyku düzenine dikkat etmelidir. Düzenli saatlerde uyuyup uyanan kişiler ders çalışırken daha çok verim almaktadır.
 • AYT’nin gerçekleşmesine kısa süre kaldığında bol bol deneme çözmek de başarı oranını yükseltmektedir.

 

AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI (SOSYAL BİLİMLER-1) NASIL ÇALIŞILIR?

AYT Türk Dili ve Edebiyatı (Sosyal Bilimler-1) testi 24 edebiyat, 10 tarih, 6 coğrafya sorusundan oluşmaktadır.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI (SOSYAL BİLİMLER-1) KONULARI

Türk Edebiyatının Tarihî Dönemleri, Şiir, Şiirde Yapı – Tema – Ahenk, İslamiyet’in Kabulünden Önceki Türk Şiiri, Halk Şiiri, Divan Şiiri, Tanzimat Şiiri, Serveti-Fünun Şiiri, Fecri-Ati Şiiri, Millî Edebiyat Dönemi Şiiri, Beş Hececiler, Cumhuriyet Dönemi Şiiri, Hikaye (Öykü), Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı’nda Hikâye, Divan Edebiyatı’nda Hikâye, Halk Edebiyatı’nda Hikâye, Tanzimat Dönemi’nde Hikâye, Servetifünun Dönemi’nde Hikâye, Millî Edebiyat Dönemi’nde Hikâye, Cumhuriyet Dönemi’nde Hikâye, Roman, Tanzimat Dönemi’nde Roman, Servetifünun Dönemi’nde Roman, Millî Edebiyat Dönemi’nde Roman, Cumhuriyet Dönemi’nde Roman, Roman Özetleri, Tiyatro, Geleneksel Türk Tiyatrosu, Tanzimat Dönemi Tiyatrosu, Millî Edebiyat Dönemi Tiyatrosu, Cumhuriyet Dönemi Tiyatrosu, Masal – Fabl, Destan – Efsane, Bilgilendirici – Öğretici Metinler, Türk Dünyası Edebiyatı, Edebiyat Akımları, Dünya Edebiyatı

TARİH-1 KONULARI

İnsanlığın İlk Çağları, İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası, Türklerin İslamiyeti Kabulü ve İlk Türk – İslam Devletleri, Beylikten Devlete, Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi, Osmanlı Merkez Teşkilatlanması, Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi, Kurtuluş Savaşında Cepheler ve Antlaşmalar, Cumhuriyet Dönemi İlke ve İnkılapları,

COĞRAFYA-1 KONULARI

Doğa ve İnsan, Dünya’nın Şekli ve Hareketleri, Coğrafi Konum, Harita Bilgisi, İklim Bilgisi, Yerin Şekillenmesi, Doğanın Varlıkları, Nüfusun Gelişimi, Dağılışı ve Niteliği, Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları, Geçim Tarzları, Türkiye’nin Yeryüzü Şekilleri ve Özellikleri, Türkiye İklimi ve Özellikleri, Türkiye’nin Doğal Varlıkları ve Türkiye’de Yerleşme, Nüfus ve Göçtür.

AYT Türk Dili ve Edebiyatı (Sosyal Bilimler-1), çalışmaya başlamadan önce tüm konuların gözden geçirilmesi gerekmektedir. Konuların bir listesi çıkarılmalı ve ilk konudan son konuya kadar bir çalışma programı oluşturulmalıdır. Oluşturulacak olan bu program adayın kendi bilgi birikimi ve ders çalışma yöntemine uygun olmalıdır.

Çalışılan konular birbirinin devamı niteliğinde olduğu için her konunun doğru sırayla çalışılması ve iyice anlaşılmış olması önemlidir. Çalışılan konular hakkında bol bol kaliteli sorular çözülmeli ve bilgiler pekiştirilmelidir.

AYT Türk Dili ve Edebiyatı (Sosyal Bilimler-1) çalışıyorken bol bol deneme çözülmelidir. Düzenli deneme çözmek hem konuların pekiştirilmesini sağlamakta hem de sınav anına hazırlık oluşturmaktadır.

AYT Türk Dili ve Edebiyatı, adayların yazar – eser sorularıyla karşılaştığı bir sınavdır. Sınava girecek olan aday, kendine en uygun yöntemi belirleyerek yazar- eser konusuna çalışmalıdır. Yazarların eser verdiği dönem, yazarın belli başlı eserlerinin içeriği ve adı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Renkli kalemlerle kısa notlar tutmak ve eser özetleri okumak AYT Türk Dili ve Edebiyatı çalışan adaylara yardımcı olan yöntemlerdendir. AYT Türk Dili ve Edebiyatı sınavında, adayların karşısına bir parça verilerek o parçanın hangi dönemin dil özelliklerini yansıttığı hakkında sorular da çıkabilmektedir. Bu nedenle isim – eser çalışırken ve metin özetleri okurken örnek parçaların dil özelliklerini incelemekte yarar vardır.

AYT SOSYAL BİLİMLER-2 NASIL ÇALIŞILIR?

AYT Sosyal Bilimler 2, üniversite hayali kuran sözel bölüm öğrencileri için oldukça önemlidir. 11 Tarih 2, 11 Coğrafya 2, 12 Felsefe Grubu (Mantık, Sosyoloji, Psikoloji) ve 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere toplam 40 sorudan oluşur.

AYT SOSYAL BİLİMLER-2 KONULARI

Doğal Sistemler, Beşeri Sistemler, Mekânsal Bir Sentez: Türkiye, Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler, Çevre ve Toplum

Tarih Bilimi, İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası, Türklerin İslamiyet’i Kabulü ve İlk Türk- İslam Devletleri, Beylikten Devlete, Orta Çağda Avrupa, Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi, Osmanlı Devleti Dağılma Dönemi, Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşında Cepheler ve Antlaşmalar ve İki Savaş Arası Dönemde Türkiye

MÖ 6. Yüzyıl – MS 2. Yüzyıl Felsefesi, MS 2. Yüzyıl – MS 15. Yüzyıl Felsefesi, 15. Yüzyıl – 17. Yüzyıl Felsefesi, 18. Yüzyıl – 19. Yüzyıl Felsefesi, 20. Yüzyıl Felsefesi

Mantığa Giriş, Klasik Mantık; Psikoloji Bilimini Tanıyalım, Psikolojinin Temel Süreçleri; Sosyolojiye Giriş, Birey ve Toplum, Toplumsal Yapı, Toplumsal Değişme ve Gelişme

İnanç, İbadet, Ahlak ve Değerler, Din, Kültür, Medeniyet, Hz. Muhammed (SAV), Vahiy ve Akıl, Dünya ve Ahiret, Kur’an’a Göre Hz. Muhammed, Kur’an’da, Bazı Kavramlar, İnançla İlgili Meseleler, Yahudi ve Hristiyanlık, İslam ve Bilim ve Anadolu’da İslam’dır.

AYT Sosyal Bilimler 2 testi iyi bir alan bilgisi gerektirmektedir. Bu nedenle AYT Sosyal Bilimler 2 testine çalışırken farklı kaynaklardan fazla sayıda test çözmek önemlidir. AYT Sosyal bilimler 2 çalışan adaylar bu çalışmalarını TYT çalışmaları ile beraber ilerletmelidir. Birçok konuyu kapsadığı için çalışılmasının TYT sonrasına bırakılması konuların yetişmemesine neden olabilecektir.

Sınav için fazla kaygılı olan adayların aile, arkadaş veya bu alanda profesyonel yardımda bulunan birisinden destek alması gerekmektedir. Sınavda başarılı olmak için stres seviyesinin kontrol edilebilir olması lazımdır. Programlı ders çalışmak başarıyı beraberinde getirmektedir. Program oluşturulurken gerçekçi olunmalı ve kişinin bilgi birikimi, zamanı, beceri ve yetenekleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Çalışma sürecinde kullanılacak olan hazırlık kitapları da alanında uzman kişilerin önerileri doğrultusunda seçilmeli, sınava kısa zaman kaldığında da bol bol deneme çözülmelidir.

AYT MATEMATİK NASIL ÇALIŞILIR?

AYT MATEMATİK KONULARI

Temel Kavramlar,  Sayılar – Sayı Basamakları, Bölme ve Bölünebilme, OBEB – OKEK, Rasyonel Sayılar, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer, Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Çarpanlara Ayırma, Denklem Çözme, Oran-Orantı, Problemler, Mantık, Kümeler, Kartezyen Çarpım, Fonksiyonlar, Permütasyon, Kombinasyon, Binom, Olasılık, İstatistik, 2. Dereceden Denklemler,  Karmaşık Sayılar, Polinomlar, Parabol, Trigonometri, Eşitsizlikler, Logaritma, Diziler, Limit, Türev ve İntegraldir. Bu konuların 9-10 tanesi AYT geometridir. Toplam 40 sorudan oluşan bir testtir.

AYT Matematik birçok konudan oluştuğu için kısa sürede çalışılıp bitirilebilecek bir ders değildir. Konuları birbiriyle bağlantılı olduğu için çalışma süresince düzenli bir sıra ile her konu iyice anlaşılarak ilerlenmelidir. Anlaşılan konuların pekiştirilebilmesi için de bol bol soru çözülmesi gerekmektedir.

Çözülecek soru sayısı kadar soru kalitesi de önemlidir. Çözülecek test kitapları alanında uzman kişilerin önerileri doğrultusunda seçilmelidir. Geçmiş yıllarda çıkmış AYT matematik sorularının önceden çözülmesi de sınavda alınacak sonucun daha olumlu olmasını sağlamaktadır. Ayrıca TYT matematik konularının iyi anlaşılmış olması da AYT matematik konularında daha rahat ilerlenmesine ve testte daha başarılı olunmasına yardımcı olmaktadır.

İyi bir sınav sonucu için adayların kısa notlar tutması önemlidir. Tutulan bu kısa notlar, unutulan konuların kolayca hatırlanmasını sağlayacak ve adaylara zaman kazandıracaktır. Sınava kısa bir zaman kala bol bol deneme çözülmelidir. Denemeler sayesinde hem eksik olunan konular fark edilebilmekte hem de sınav anına hazırlık yapılmaktadır.

 

 

AYT FEN BİLİMLERİNE NASIL ÇALIŞILIR?

AYT Fen Bilimleri testi, Sayısal bölümden yerleşecek adaylar için oldukça önemlidir. Toplam 40 sorudan oluşan testte 14 Fizik, 13 Kimya ve 13 Biyoloji sorusu bulunmaktadır.

AYT FEN BİLİMLERİ KONULARI

FİZİK

Fizik Bilimine Giriş, Madde ve Özellikleri, Kuvvet ve Hareket, İş – Güç- Enerji, Isı – Sıcaklık – Genleşme, Elektrostatik, Elektrik ve Manyetizma, Basınç – Kaldırma Kuvveti, Dalgalar, Optik

KİMYA

Kimya Bilimi, Atom ve Periyodik Sistem, Mol Kavramı, Kimyasal Türler Arası Etkileşimler, Kimyanın Temel Kanunları, Asit – Baz – Tuz, Çözeltiler, Gazlar, Kimya ve Elektrik

BİYOLOJİ

Canlıların Ortak Özellikleri, Canlıların Temel Bileşenleri, Hücre ve Organeller, Canlıların Sınıflandırılması, Mitoz – Mayoz Bölünme, Kalıtım, Dolaşım Sistemi, Boşaltım Sistemi ve Solunum Sistemidir.

AYT Fen Bilimleri, sayısal öğrencilerin zaman zaman zorlandığı bir alandır. Adayların düzenli çalışmasını gerektiren AYT Fen Bilimlerinde başarılı olmak için iyi bir çalışma programı oluşturmak ve bol bol soru çözmek gerekmektedir. Oluşturulacak olan ders programı kişinin kendisine uygun hazırlanmalı ve gerçekçi olmalıdır. Konu çalışırken kaliteli konu anlatım kitapları ve alanında uzman kişilerden alınan derslerden yararlanmak mümkündür. Ders çalışırken not tutmak da unutulan konuların hatırlanmasını kolaylaştırmaktadır. Konu çalışmayı bitiren adayların uzman kişilerin önerdiği kaynaklardan fazla sayıda soru çözmesi sınav başarısını artırmaktadır. Fazla sayıda soru çözmek farklı soru çeşitleri görmeyi sağladığı için sınav anında karşılaşılacak sorulara hazırlık sağlamaktadır. Konu çalışmaları bittikten sonra çözülecek denemeler de oldukça önemlidir. Adaylar denemeler aracılığıyla hem eksiklerini görmekte hem de sınava hazırlanabilmektedir. Ayrıca deneme çözerken süre tutmak da kişinin soru çözme hızını artırmasına yardımcı olmaktadır.

AYT’YE KAÇ AY ÇALIŞILMALIDIR?

AYT’ye kaç ay çalışılacağı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Sınava girecek adayın eğitim hayatı boyunca düzenli ders çalışıp çalışmadı yani bilgi birikimi, beceri ve yetenekleri çalışma süresini etkilemektedir. Tüm bu farklılıklar göz önünde bulundurularak her kişi için özel bir ders programı oluşturulmalıdır.

AYT’YE HAZIRLANIRKEN GÜNDE KAÇ SORU ÇÖZÜLMELİDİR?

AYT’ye hazırlanan adayların her gün çözmesi gereken soru sayısı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Sayıyı belirleyen etkenler: Çalışmaya başlanan zaman, eğitim hayatı boyunca ne kadar ders çalışıldığı, kişinin kendi beceri ve yetenekleridir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda AYT’ye girecek olan bir adayın her gün en azından AYT’de karşısına çıkacak soru sayısı kadar soru çözmesi önerilmektedir.

Vildan DABAN – Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni

YKS çalışmanlarınızda size rehberlik etmesi için Verimli ders çalışma yazımıza ulaşabilirsiniz.

YKS sürecinizi buradan takip edebilirsiniz.

Sınav işlemleriniz için : Ösym

Ne düşünüyorsun?

95 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

Vildan DABAN tarafından yazıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorumlar

YKS’de Baraj Kaldırıldı mı

YKS’de Baraj Kaldırıldı mı?