içinde , ,

TARİH NASIL ÇALIŞILIR ? YKS 2023

Tarih nasıl çalışılır
Tarih nasıl çalışılır

Tarih Nasıl Çalışılır

Tarih nasıl çalışılır? Tarih, birçok öğrencinin sıkıcı olarak nitelendirdiği “zorunlu” derslerden biridir. Ancak tarih öğrenmek eğlenceli ve heyecan verici olabilir, özellikle de doğru bir tutumla yaklaşırsanız. İspanyol filozof George Santayana, tarihten ders almayanların onu tekrar etmeye mahkum olduğunu söylemiştir. Başka bir deyişle, geçmişteki hatalardan ders almazsanız, onları kendinizin yapma olasılığı yüksektir. Ancak Tarih okumak için başka birçok neden vardır. Geçmiş hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra, tarih okumak sizi ileride çeşitli kariyer fırsatlarına hazırlayacak aktarılabilir beceriler geliştirmenize yardımcı olur.

Artık tarih öğrenme konusunda hevesli olduğunuza göre, ders çalışmanızın etkinliğini artıracak bazı yararlı teknik ve stratejileri keşfedelim. Aynı zamanda tarih nasıl çalışılır sorusuna cevap bulalım.

Anahtar Terimler, Kişiler ve Tarihlerden Oluşan Bilgi Kartları Hazırlayın

Temel verileri büyük resmin bağlamsal anlayışı içinde çalışmayı ve öğrenmeyi önermemize rağmen, bazen tarih  YKS’de görmeniz muhtemel önemli tarihleri, isimleri ve olayları ezberlemek için ezberleme teknikleri ve stratejileri gerekir. Bu gibi durumlarda, bilgi kartları bilgiyi ezberlemek, hatırlamayı geliştirmek ve akılda tutma seviyenizi test etmek için mükemmel bir araçtır. Bir bilgi kartı oluşturmak için kartın bir yüzüne önemli bir olay, tarih veya olgu yazın. Karşı tarafa ise tanım veya açıklamayı yazın. Ezberlemek için bilgi kartlarının kullanımı çok eskidir. Ancak yüz yıl önce olduğu gibi bugün de aynı derecede etkilidir.

Fikir Geliştirin. Bağlantılar Kurun

Çok basit gibi görünebilir, ancak yine de belirteceğiz; Tarih, olayların kronolojisine dayanır. Olayların meydana geliş sırası tarih çalışmasının merkezinde yer alır. Sonuç olarak, notlarınızın kronolojik sıraya göre olması çok önemlidir. Notlarınızı düzenlerken konuya, yıllara, on yıllara ve yüzyıllara göre ayırın. Tarih Nasıl Çalışılır

Tarih gerçekler, olaylar ve ayrıntılarla doludur. Aslında, öğrenilecek ve ezberlenecek o kadar çok bilgi vardır ki, zaman zaman imkansız gibi görünebilir. Tarihi incelemenin ve öğrenmenin anahtarlarından biri gerçekler arasında bağlantı kurmaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu, büyük resme dair bir anlayış geliştirerek başlamak ve ardından ayrıntılara inmektir. Dersleriniz sırasında ve ders kitabınızı okurken, her zaman olayları, olguları ve ayrıntıları büyük resim bağlamına yerleştirmeye çalışın. Nasıl uyum sağlıyorlar? Olup bitenler için neden önemlidir? Meydana gelen olayların sırasını nasıl destekliyorlar? Bu tekniği kullanırsanız ezberleyemeyeceğiniz veya öğrenemeyeceğiniz hiçbir şey yoktur.

Zihin haritaları kullanmak, tarihsel bilgileri bir bakışta görselleştirmek ve bağlantılar kurmak için başka etkili stratejidir. Zihin haritalama, tarihsel bilgileri, olayları ve fikirleri semboller, kelimeler, renkler ve resimler kullanarak mantıklı bir şekilde haritalamanızı sağlar. Bu da netlik getirir, anlamayı geliştirir ve büyük miktarda bilgiyi ezberlemenizi sağlar. Tarih Nasıl Çalışılır

Okurken ve Not Alırken Bilgileri Yüksek Sesle Okuyun

Aynı anda görmek, söylemek, duymak ve dokunmak beyninizin daha güçlü bağlantılar kurmasına ve bilgileri daha kolay ezberlemesine yardımcı olur. Çalışırken ders kitabınızı yüksek sesle okumayı deneyin ve bilgi kartlarınızı oluştururken ne yazdığınızı söyleyin.

Ders kitabınızı veya bilgi kartlarınızı okurken kendinizi kaydetmeyi de deneyebilirsiniz. Kaydı dinlerken notlarınızdan veya bilgi kartlarınızdan takip edin. Bu yöntem Tarih nasıl çalışılır sorusuna en etkili cevaplardan birtanesidir.

Gerçekler  Arasında Bağlantı Kurmak İçin Bir Grafik Veya Harita Oluşturun

Tarih çalışırken, haritalar bazen bilgilerin birbirine nasıl uyduğunu görsel hale getirmenin en iyi yoludur. Harika çalışma araçları olmalarının yanı sıra, zaman çizelgeleri, soy ağaçları ve akış şemaları gibi görsel yardımcılar oluşturmak, materyale kuş bakışı bakmanıza yardımcı olacaktır.

Tarih nasıl çalışılır
Tarih nasıl çalışılır

Tarihi Film İzleyin!

İşte bu çok doğru! Film izlemek, tarihi öğrenmek ve incelemek için etkili bir yöntem olabilir. Tarihi olayları doğru bir şekilde tasvir eden bir dizi film ve belgesel bulunmaktadır. Eğitici olmakla birlikte, çoğu tarihi film ve belgesel aynı zamanda çok eğlencelidir. Ne yazık ki, tarihi olayları anlatan bazı filmler tarihi gerçeklere uygun değildir. Tarih öğrenme konusunda ciddiyseniz, seçtiğiniz filmin tarihsel gerçeklere uygun olduğundan emin olun.

Bir Taslak Veya Çalışma Rehberi Hazırlayarak Bilgileri Özetleyin.

Ders programınızı inceledikten ve bilginin nasıl organize edildiğine dair bir fikir edindikten sonra bir çalışma rehberi veya taslak oluşturabilirsiniz. Çalışma rehberinizin yapılandırılması ve birleştirilmesi için ders programını bir rehber olarak kullanın. Tarih Nasıl Çalışılır

Çalışma rehberiniz sadece ders notlarınızı taklit ediyorsa size pek bir faydası olmayacaktır. Ders notlarınızdaki ana temaları arayın, temel bilgileri çıkarın ve bunları ana hatlarınıza yerleştirin.

Tarih Kitabı Okuyun

Tarihin büyük bir kısmı yazılı metinlerde yer alır. Dolayısıyla tarih öğrenmenin makul miktarda okuma gerektirmesi şaşırtıcı değildir. Ancak daha fazla okumak daha fazla öğreneceğiniz anlamına gelmez. Önemli olan, tarih kitabından mümkün olan en fazla bilgi ve birikimi, mümkün olduğunca verimli bir şekilde elde etmektir. Tarih ders kitapları kelimelerden oluşur, ancak tüm kelimeler eşit derecede önemli değildir. Kelimelerin hiyerarşisini keşfederek, metnin yalnızca yüzde 25’ini okurken bir ders kitabının içeriğinin yüzde 75’ine kadarını çıkarabilirsiniz. Tarih Nasıl Çalışılır

Başlığı okuyarak başlayın. Çoğu tarih kitabının başlığı, kitabın temel argümanı hakkında en fazla bilgiyi sunacaktır. Örneğin, Charles Darwin’in Türlerin Kökeni kitabı size kitabın ne hakkında olduğu, farklı hayvan türlerinin nereden geldiği ve nasıl evrimleştiği hakkında anında fikir verir. Her başlık bu kadar açıklayıcı ve yalın olmayabilir, ancak yazarın başlığı neden seçtiğini keşfetmek için zaman ayırmaya değer.

Şimdi kitabı açın ve başlangıçta listelenen bölüm başlıklarını gözden geçirin. Okuduğunuz tarih kitabının türüne bağlı olarak, bölüm başlıkları büyük olasılıkla olayların kronolojik sırasına göre veya sunulan argümanın yapısına ilişkin ek fikir verecek şekilde düzenlenecektir. Bölüm başlıklarını okumak size tarih kitabının ne hakkında olduğuna dair hızlı bir genel bakış sağlayacaktır.

Her bölümün içeriğine geçmeden önce, bölümün giriş ve sonuç kısımlarını okumak için birkaç dakikanızı ayırın. Giriş ve sonuç bölümleri genellikle bölümün en önemli ve aydınlatıcı kısımlarıdır. Burada yazar ana argümanların, bölümde sunulan araştırmanın ve varılan sonuçların bir özetini sunar. Bölümün tamamını okumadan önce giriş ve sonuç kısımlarını okumak sunulan bilgileri anlamanız ve yorumlamanız için size daha iyi bir fırsat sağlayacaktır. Tarih Nasıl Çalışılır

Tarih nasıl çalışılır
Tarih nasıl çalışılır

Konuları Ezberlemek İçin Hafızayı Güçlendirici Araçlar Kullanın

Ezberlemek sıkıcı olabilir, ancak bilgileri hatırlamak için hızlı, pratik yollar kullanmak biraz eğlence katabilir. Daha da iyisi, bunlar aynı zamanda bilgilerinizi düzenli tutmanın da etkili bir yoludur.

Ana Kaynaklara Başvurun.

Ana kaynak, incelediğiniz dönemde yazılmış, filme alınmış veya kaydedilmiş bir şeydir. Bu bir mektup, antlaşma, gazete makalesi veya o dönemde yaşamış birinden alınan sözlü tarih olabilir. Tarih ders kitapları gibi ikincil kaynaklar harika kaynaklar olabilir, ancak yine de yazarlarının önyargılarını yansıtırlar. Bir araştırma projesine başlarken, çalıştığınız döneme ait tarihi belgeleri okuyarak, görüntüleyerek veya dinleyerek genellikle doğrudan kaynağa gidebilirsiniz. İyi araştırma projeleri her zaman ikincil kaynaklardan çok birincil belgelere dayanır. Tarih Nasıl Çalışılır

Daha Fazla Test Çözün

Pratik yapmak işin anahtarıdır. Ne kadar çok test çözerseniz, tarihi o kadar iyi öğrenebilirsiniz. Her şeyin zamana ve mükemmelliğe ihtiyacı vardır ve her ikisi üzerinde de çalıştığınızda başarıyı yakalarsınız. Testler sadece tarih çalışmanıza yardımcı olmakla kalmayacaktır. Aynı zamanda kağıt düzenini veya YKS’de soruların ne kadar zor olabileceğini bilmenize de yardımcı olacaktır.

Üniversite sınavına girecekseniz bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim? Seçimini Kolaylaştıracak 9 Soru

YKS kaynak kitap önerisi

YKS Matematik Yeni Başlayanlar İçin Matematik Kaynak Önerileri 2023