içinde

Dershaneye Gitmeden Üniversite Kazanılır mı? YKS 2023

Dershaneye Gitmeden Üniversite Kazanılır mı? YKS 2023 %sep

YKS 2022 sınavı geçtiğimiz aylarda yapıldı. Açıklanan sonuçlar neticesinde adayların birçoğu tercihte bulundu. Yeni sınav dönemiyse şimdilerde başlamış durumda. Lise son sınıf öğrencileri ve mezun öğrenciler yeni dönemdeki sınav için hazırlıklara başladı. Ancak sınav döneminde öğrencilerin aklına takılan birkaç önemli nokta bulunuyor. Dershane ve etüt merkezleri bunların arasında yer almakta. Bilhassa artan dershane ve özel ders fiyatları öğrencileri ikileme düşürüyor. Pek çok öğrenci dershaneye gitmeden sınava hazırlanmanın verimli olup olmayacağı konusunda endişe taşımakta.

Peki gerçekten dershaneye gitmeden üniversite kazanılır mı? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet! Dershane, özel ders ya da etüt merkezlerinden destek almadan da sınav dönemini verimli geçirmeniz mümkün. Hatta son dönemlerde pek çok uzman öğrencilerin dershane, okul ve özel ders üçgeninden çıkmalarını gerektiğini söylüyor. Bunun başlıca sebebi ise öğrencilerin bir anda kendilerini aşırı yoğun bir tempo içinde bulmaları gelmekte.

Bilhassa lise son sınıf öğrencileri baz alındığında bu durum daha da fazla artış göstermekte. Zira öğrenciler haftanın beş günü okulda vakit geçirmenin ardından dershane ya da özel derse gitmekte. Süreç boyunca pek çok öğrenci uykuya bile ancak 3-4 saat vakit ayırabilmekte. Bu durum hem ders çalışma verimini düşürüyor hem de öğrencilerin sağlığını kötü yönde etkiliyor. Hatta pek çok öğrenci yeterli vakit bulamadığı için bireysel çalışmaya yeterince vakit ayıramıyor. Bizlerde bu yazımızda sizlere dershaneye gitmeden üniversite sınavı nasıl kazanılır detaylı olarak açıkladık. İyi okumalar dileriz. 😊

Evde Kendi Dershanenizi Oluşturun!

Artan dershane ve özel ders ücretleri son dönemlerde öğrencileri yeni arayışlar içerisine itti. Sınav stresinin üzerine bir de ekonomik sıkıntılar eklenince öğrencilerin kaygı seviyeleri artış göstermeye başladı. Ancak binlerce lira harcamadan tamamen ücretsiz evinizde kendi dershanenizi kurmanız mümkün! YouTube bu konuda kesinlikle güzel bir mecra. Sayısız ders içeriğine ücretsiz ve online ulaşabilmeniz mümkün. Pek çok YouTube kanalı üniversite adaylarına yönelik içerikler hazırlamakta. Bu içeriklerin büyük çoğunluğuysa gerçekten faydalı. Sınav döneminin başındayken her ders için kendinize bir kanal belirleyebilirsiniz. Düzenli takip ve düzenli çalışmayla dershane ortamından daha fazla verim sağlayabilirsiniz.

Kütüphaneye Gidin

Adayların dershaneye gitmek isteme nedenlerinin başında evde ders çalışmak konusunda zorlanmaları geliyor. Çünkü dershanelerde zorunlu tutulan etütlerle ve ödevlendirmelerle bir şekilde odaklanmaya mecbur hale geliyorlar. Eğer siz de evde çalışmakta zorlanıyorsanız kütüphaneleri tercih edebilirsiniz. Özellikle hafta sonları evinize yakın bir konumda bulunan kütüphanede sabahtan akşama kadar verimli ders çalışmanız mümkün. Herkesin ders çalıştığı sessiz bir ortamda dershane ortamından daha fazla verim alabilmeniz de olağan.

Okulu İyi Değerlendirin

Velilerin ve öğrencilerin en fazla düştüğü yanılgıların peşinde okulun sınav sürecinde gereksiz olduğu kanısı gelmekte. Ancak sanıldığının aksine okul bu dönemde lise son sınıf öğrencileri için daha verimli. Pek çok lise son sınıf öğrencilerine ders çalışmak için boş sınıf ayarlamak, haftalık denemeler yapma, beden eğitimi gibi sosyal derslerin olduğu saatlerde ders çalışmaya izin vermek (her ne kadar sosyal anlamda öğrencinin dinlenme imkanını elinden alsa da ☹) ve soru çözümlerinde öncelik sağlamak gibi avantajlar sunuyor. Bunun yanı sıra okul kursları da öğrencilere sunulmakta. Bu sayede öğrencilerin tek bir yerden en verimli şekilde ek destek alabilmesi amaçlanmakta. Tabii okulda her hocanın anlattığı dersten verim alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda dersinin verimli geçtiğini düşündüğünüz hocaların kurslarını seçebilir ve sadece onlara katılabilirsiniz.

Öğretmenlerinizin Peşini Bırakmayın!

Madde başlığı size de biraz sert gelmiş olabilir. Ancak yukarıdaki maddede pek çoğunuzun ‘Okuldan bahsettiğiniz verimi alamıyoruz ki! Hocalara soru sormak için bile boş zamanlarını bulamıyoruz.’ Dediğinizi duyduk. Maalesef özellikle büyük şehirlerdeki okullarda aşırı kalabalıktan kaynaklı olarak öğrenciler hocalarına yeterince soru soramıyorlar. Bu bir gerçek. Ancak dışarıdan destek alamıyorsanız ya da dershaneye gitmek istemiyorsanız bu durumda yapabileceğiniz tek bir şey var. O da öğretmenlerinizin peşini bırakmamak. Gerekirse birkaç teneffüs önceden gidin ve sormak istediğiniz sorular olduğunu söyleyip mutlaka vakit ayırmalarını isteyin. Sadece kendi dersinize giren hocalara değil, başka sınıfların derslerine giren branş hocalarından da yardım almayı ihmal etmeyin.

Soru Çözüm Uygulamalarını Kullanın

Yukarıda bahsettiklerimiz yine yeterli gelmediyse başka bir çözüm önerimiz daha var! Soru çözüm uygulamaları. İnternet üzerinden hem öğrencilerin hem de hocaların bulunduğu uygulamalar bulunmakta. Bu uygulamaların bir kısmı ücretsizken bir kısmı az miktarda ücrete soru sormanıza olanak sağlıyor. Yapamadığınız soruları bu uygulamalara yükleyin. Ek olarak soru çözümü için öğrenciler tarafından oluşturulmuş çeşitli Telegram grupları da bulunuyor. Bu gruplara katılarak da yapamadığınız sorularınızı başka kişilere sorabilirsiniz. Hatta kendinizde bir Telegram grubu oluşturabilirsiniz.

Kendi Programınızı Kendiniz Belirleyin

Ders programı oluşturmak bu süreçte önem arz ediyor. Ancak bu ders programını tipik ve hazır programlardan seçmeyin. Bunun yerine kendi programınızı kendiniz belirleyin. Günlük kaç soru çözmeyi hedefliyorsunuz, hangi gün hangi derse kaç saat çalışacaksınız, hedeflediğiniz soru sayısına veya süreye ulaşabildiniz mi gibi detayları mutlaka bir deftere günlük olarak not edin. Günlük yoğunluğunuza göre bir gün öncesinden bitirebileceğiniz kadar çalışmayı kendinize hedef koyun. Yapabileceğinizden fazlasına kendinizi zorlayarak hem ekstra kendinizi yormayın hem de motivasyonunuzu kaybetmeyin.

Türkiye Geneli Sınavlara Girin

Pek çok kurum ve kuruluş gerek online gerekse yüz yüze olacak şekilde ülke geneli deneme sınavları düzenlemekte. Bu sınavları takip edin ve belirli periyotlarla katılım sağlayın. Bu sayede ülke genelindeki durumunuzu da görme imkanını yakalamış olursunuz.

dershane
dershane

Tek Bir Yerden Ek Destek Alın

Tüm bu maddelere rağmen ek destek almadan yapamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Eğer illa ekstra bir destek almak istiyorsanız kendinize tek bir yer belirleyin. Örneğin okuldaki hocalarınızın anlattıkları dersleri verimli buluyorsanız sadece okul kursuna kayıt olun ya da sadece dershaneye gidin. Toplu ortamda hocaları dinleyemiyorum diyorsanız sadece özel ders tercih edin. Ancak tek bir dönem içinde hem okul kursların hem dershaneye hem de özel derslere katılmaya çalışmayın. Unutmayın ki aynı anda üç farklı yerden öğrenmeye çalışmak hem zihninizi karıştıracak hem de fiziksel anlamda sizi çok yoracaktır.

Kursa gitmeyenler için Dikkatsizlik ve Dikkat dağınıklığı üzerine yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir yorum

dikkatsizlik

Dikkatsizlik ve Dikkat Dağınıklık Arasındaki Fark Nedir?

paragraf soruları

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?