içinde ,

COĞRAFYA NASIL ÇALIŞILIR – 2023

Coğrafya Nasıl Çalışılır
Coğrafya Nasıl Çalışılır

Coğrafya öğrenmek göz korkutucu bir iş olabilmektedir. Pek çok farklı alanı içeren çok geniş bir konudur. Fazla bilgi sahibi olmadan yer isimlerini ezberlemek bazen sıkıcı ve zor olacaktır. Ancak, coğrafyada uzmanlaşmak size zengin bir başarı duygusu verecektir. Ayrıca coğrafya nasıl çalışılır sorusuna cevap bulmak, yaşadığınız dünya hakkında çok daha fazla şey bilmenize yardımcı olacaktır. Hatta coğrafya çalışmanızın bir sonucu olarak seyahat etmeye ve yeni kültürler öğrenmeye karşı bir tutkunuz olduğunu bile fark edebilirsiniz!

İki tür coğrafya vardır: fiziki coğrafya ve beşeri coğrafya. Fiziki coğrafya, iklim ve hava şartları, kaya oluşumları, okyanuslar ve tektonik plakaların kayması dahil olmak üzere dünyanın fiziksel özellikleri ve süreçlerinin incelenmesidir. Beşeri coğrafya ise insan toplumlarını inceler. Nasıl oluştukları, nasıl işledikleri ve gelişmek ve hayatta kalmak için karşılaştıkları mücadeleler. Çoğu öğrencinin lise veya üniversite kariyerinin bir noktasında çalışacağı coğrafya dalı fiziki coğrafyadır. coğrafya nasıl çalışılır

Yönleri Öğrenin ve Uygulayın

Coğrafya öğrenmek için yönleri öğrenmek önemlidir. Çünkü coğrafya tamamen yönler ve haritalarla ilgilidir. Hepimizin bildiği gibi Güney, Batı, Doğu ve Kuzey. Bazen bu yönleri öğrenmek çok kolay gelecektir. Ancak bu yönler enlem ve boylamla birleştiğinde öğrenmek zorlaşır. Dolayısıyla, kilit nokta yönleri sık sık öğrenmek ve pratik yapmaktır. Coğrafyada başarılı olmak istiyorsanız, yönlerin sizi coğrafyada profesyonel yapacağını aklınızda bulundurun. coğrafya nasıl çalışılır

Bilgi Kartları Kullanın

Bir resmin 1000 kelimelik bir açıklama yapamayacağı unutmayın. Görsel bilgi gerçekten de kelimelerden daha fazla etkiye sahiptir. Peki, coğrafya nasıl çalışılır sorusunun üstesinden gelmek istiyor musunuz? O zaman şu andan itibaren bilgi kartlarıyla öğrenmeye başlayın. Bilgi kartları ile daha iyi öğrenmenize yardımcı olacak yeni teknikler yaratmaya çalışın!

Bir Çalışma Yöntemi Seçin

Coğrafya nasıl çalışılır; iki ana yaklaşım vardır: içten dışa veya genişten özele. İçten dışa doğru hareket eden bir yaklaşım, yaşadığınız bölgeyi alır ve dünya hakkında daha genel bir bilgiye sahip olana kadar yavaşça dışarı doğru genişler. Genişten özele doğru hareket eden bir yaklaşım ise çok genel bilgilerle başlar ve giderek daha özel bilgi “katmanlarına” doğru ilerler. coğrafya nasıl çalışılır

  • “İçten dışa” yaklaşımını seçerseniz, şehriniz veya ilçeniz hakkında bilgi edinerek başlayın. Daha sonra çevredeki ilçeleri, ardından da bir bütün olarak şehri öğrenin. Sonra sınırdaki şehirleri, sonra da bu şehirlere komşu olan şehirleri öğrenin. Tüm şehirler hakkında bilgi edinin, sonra da sınır ülkeleri. Dünya coğrafyası hakkında işe yarar bir bilgiye sahip olana kadar dışa doğru genişlemeye devam edin.
  • “Genişten özele” yaklaşımını seçerseniz, kıtaları ve okyanusları öğrenerek başlayın. Sonra ülkeleri öğrenin. Sonra her ülkenin başkentlerini öğrenin. Daha sonra her ülkedeki büyük şehirleri veya bölgeleri öğrenin. Sonra her ülkenin liderlerini öğrenin. Öğrenmek için yola çıktığınız bilgi düzeyine ulaşıncaya kadar devam edin. Yeni bir seviyeye geçtiğinizde her seferinde bir kıta üzerinde çalışmak isteyebilirsiniz.

Harita Çalışın

Coğrafya öğrenmek için haritalara erişmeniz gerekir. Birçok harita çevrimiçi olarak mevcuttur, ancak basılı haritaları da kullanabilirsiniz. Haritalar zengin bilgi içerir ancak farklı ayrıntı düzeylerine sahiptir. Öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri sağlayan bir harita veya haritalar seçtiğinizden emin olun. coğrafya nasıl çalışılır

Boş haritaların kopyalarını bulmak ve yazdırmak isteyebilirsiniz. Devletlerin, ülkelerin veya şehirlerin isimlerini boş bir haritaya kopyalamak bunları öğrenmek için iyi bir yoldur ve boş haritaları kendinizi sınamak için de kullanabilirsiniz.

Haritalarınızdan doğru şekilde alıntı yaptığınızdan emin olun. Gün içerisinde boş zamanlarınızda Google Maps’e göz atın.

Sınır Tartışmaları Hakkında Bilgi Edinin

Ülkeler arasındaki sınırlar genellikle uzun bir çatışma veya anlaşmazlık geçmişine sahiptir. Anlaşmazlıkları öğrenmek sınırın her iki tarafında kimin olduğunu hatırlamayı kolaylaştıracaktır. Benzer şekilde, ülkelerin veya şehirlerin isim değişikliklerini öğrenmek, sadece ismin değiştiği gerçeğini değil, neden değiştiğini ve kimin değiştirdiğini öğrenmek, bölgeyi anlamak ve ülkelerin veya şehirlerin mevcut isimlerini hatırlamak için size daha zengin bir içerik sağlayacaktır. coğrafya nasıl çalışılır

Coğrafyayı Başka Bir İlgi Alanıyla İlişkilendirin

Coğrafya öğrenmeye çalışıyor ancak bunu oldukça sıkıcı veya ezberci buluyorsanız, ilginizi çeken bir alan veya konu açısından öğrenmeye çalışın. Örneğin, özellikle iklimle ilgileniyorsanız, her bölgenin iklimi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu, coğrafyayı daha etkili bir şekilde hatırlamanıza yardımcı olacaktır. coğrafya nasıl çalışılır

Coğrafya Sınavına Nasıl Çalışılmalı

Coğrafya sınavlarına çalışmak zor olabilir, özellikle de ezberleme becerisi gerektirdikleri için. Haritaları ve şehirleri görselleştirmek zor olacaktır. Özellikle coğrafya en iyi dersiniz değilse, kafanızı karıştırabilecek birçok özel terim vardır. Herhangi bir sınava çalışmak için kullanılan pek çok teknik coğrafya için de yararlı olacaktır. İyi çalışmanın genel ilkelerini, coğrafi bilginizi geliştirecek ve terimleri ve bilgileri hatırlamanıza yardımcı olacak bazı özel adımlarla birleştirerek, sınavınızda iyi bir puan almak için kendinize en iyi şekilde şans verebilirsiniz.

Sınavınızın Zamanını ve Formatını Öğrenin

Yapmanız gereken ilk şey, en iyi şekilde hazırlanabilmeniz için sınav hakkında mümkün olan tüm bilgileri edinmektir. Ne zaman olduğunu bildiğinizden emin olun, böylece ne kadar süreniz olduğunu bilirsiniz ve çalışmalarınızı planlamak için kendinize zaman tanıyabilirsiniz. Mümkünse, sınavın kompozisyon sorularına mı, çoktan seçmeli sorulara mı, bir karışıma mı yoksa başka bir şeye mi dayandığını öğrenin. Böylece çalışmanızda bunun pratiğini yapabilirsiniz. coğrafya nasıl çalışılır

Bir Çalışma Takvimi Hazırlayın

Neye çalışmanız gerektiğini organize ettikten ve sınava kadar ne kadar zamanınız olduğunu gördükten sonra, devam edebilirsiniz. Buna göre de çalışma programınızı yapabilirsiniz. Belirli zamanlarda yapacağınızı bildiğiniz okul ve spor gibi şeyleri ekleyin ve ne kadar zaman kaldığına bakın. Ders çalışmak için belirlediğiniz zamanı yarım saatlik dilimlere ayırın.

Yarım saat veya yirmi dakika sonra kısa bir mola vermek iyi olur, böylece zihninizi taze ve konsantrasyonunuzu yüksek tutarsınız.

Her gece ders çalışmak için harcadığınız zamanı sınırlayın. Diğer proje ve ödevlerin yanı sıra diğer aktiviteler için de yer ayırdığınızdan emin olun. coğrafya nasıl çalışılır

Programınızı Uygulamak İçin Zaman Ayırın

Başlamadan önce ileriyi düşünmek ve çalışmak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Programınızda sınava hazırlanmak için zaman ayırabileceğiniz düzenli noktalar belirleyin. Çok katı bir rutinden hoşlanıyorsanız her akşam aynı saatte çalışmayı yararlı bulacaksınız. Ancak biraz çeşitlilik bunu kırmak için yararlı olacaktır, bu nedenle biraz esneklik sağlamaya çalışın.

  • En iyisi okuldan hemen sonra, zihniniz hala çalışma halindeyken çalışabilirsiniz. Böylece daha sonra kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Çalışmak İçin İyi Bir Yer Bulun

Ders çalışırken dikkatinizin dağılmasını veya bölünmenizi önlemek için sessiz, tenha bir yere sahip olmak iyidir. Bu yer yatak odanız, kütüphaneniz ya da başka bir yer olabilir. Sadece ders çalışabileceğiniz bir yer seçimi yapın. Televizyon izlemek veya yemek yediğiniz bir yerde ders çalışmak iyi bir fikir değildir.

Oturmak için rahat bir yer olduğundan ve ideal olarak çalışmadığınız zamanlarda çalışma malzemelerinizi bırakabileceğiniz bir yer olduğundan emin olun.

Test Çözerek Pratik Yapın

Coğrafya nasıl çalışılır? İşte cevabı! Sınavlar coğrafyayı hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Testler size çok yardımcı olacaktır. Sınavlar, harita sınavları, kelime sınavları, bulmacalar ve çok daha fazlası gibi herhangi bir türde olabilir. Ancak, çok fazla pratik yaptığınızdan emin olun, çünkü pratik anahtardır!

Üniversite sınavına girecekseniz bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sınavlarınıza çalışmalarınız da size rehberlik etmesi için Verimli ders çalışma yazımıza ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KPSS kitap öneri

KPSS Kitap Önerileri 2023

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkılır? 2023