içinde

YKS’de Baraj Kaldırıldı mı?

YKS’de Baraj Kaldırıldı mı
YKS’de Baraj Kaldırıldı mı

YÖK tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık Yks için hazırlanan adayların bir baraj endişesi olmayacak!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, baraj endişeleri nedeniyle öğrencilerin gergin olduğu bir sınavdı. Adayların baraj altında kalmaları ikinci aşamaya geçişlerini etkiliyor. Bu nedenle adaylar ciddi manada hak kayıpları yaşıyorlar. Ancak 2022 Yks öncesinde yapılan düzenleme ile artık sınavda herhangi bir baraj söz konusu olmayacak.

YÖK bu konuda neler söyledi?

‘Üniversiteye giriş kapsamında uygulanan Yks ile alakalı YÖK tarafından alınan nihai karar çerçevesinde, puan türlerinde sınav puanının hesaplanmasında baraj uygulaması kaldırılmıştır. TYT puanında yerleştirme için gerekli 150 puan ile puan türlerinde yerleştirme için gerekli 180 puan barajının uygulanmamasına karar açıklandı.

Gelen bu karar pek çok adayı sevindirse de hedefi yüksek olan adaylar için değişen pek bir şey olmayacak. Bu nedenle de Yükseköğretim Kurumları Sınavı barajının bir sorun olmaktan çıkmasıyla artık adayların daha rahat bir şekilde sınav hazırlığı gerçekleştireceklerinden söz etmek gerekir. Peki, bu değişiklik sonrasında neler olacak?

Adayları Neler Bekliyor?

Yks 2022 ile birlikte adayların önceki yıllarda olduğu gibi ortaöğretim başarı puanları ve aldıkları puanlarla üniversiteye yerleşmeleri sağlanacak. Bu noktada yüksek puanı olan adayın ön sırada olacağı bilindiğinden barajın yerleşmeyi etkilemesi söz konusu olmayacak.

TYT ve AYT puan hesaplamalarında baraj kalkmış olsa da hesaplamaların yapılabilmesi için Temel Matematik Testi ile Temel Türkçe Testi’nden en az 0,5 ham puan almış olma şartı devam etmektedir. Bu şartı sağlayamayan ve puan hesaplamasına hak kazanamayan adayların AYT ya da YDT puanları hesaplanmayacaktır. Adayların bu sınavlara katılmış olmaları herhangi bir farklılık ortaya çıkarmayacaktır.

Özel Yetenek ile Öğrenci Alan Üniversitelerde Durum Ne?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2022 ile ilgili gerçekleşen değişiklik sonrasında özel yetenek ile öğrenci alan okulların da durumu merak konusu olmuştur. Ancak adayların en az kaç puan almaları gerektiği net değildir. Bu konu YÖK’ün açıklaması ile ilan edilecektir.  Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2022 ile ilgili gerçekleşen değişiklikten sonra Tıp, Dil Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık ve Öğretmenlik gibi programlar için gerekli en düşük başarı sırası şartı da uygulanmaya devam edilecektir. Bu konuda herhangi bir değişiklikten söz etmek mümkün değildir.

Yks sürecini buradan takip edebilirsiniz.

Sınav işlemleriniz için : Ösym

Ne düşünüyorsun?

94 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yks nedir? - Sınav Haberi

YKS Nedir?

KPSS Nedir, Ne İşe Yarar?

Kpss Nedir, Ne İşe Yarar?