içinde

Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim? Seçimini Kolaylaştıracak 9 Soru

Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim
Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

Üniversitede hangi bölümü seçmeliyim? Hangi mesleği yapmak istediğimi bilmiyorum. Evet, 2023 üniversite sınavı  hazırlıkları başladı. Bazılarınızın şimdiden hedeflediği bir ya da birkaç bölüm var. Ancak bazılarınızın da tek hedefi sınavı kazanmak!

Eğer hedefin sınavı kazanmak ise, AYT sonrası seçim zamanı gelince bir çıkmaza girebilirsin. Bu yazımızda sana, üniversite sınavında hedeflerini belirlemede yardımcı olacak 9 soru soruyoruz. Aşağıdaki 9 sorunun cevaplarını bir kağıda yaz ve zaman zaman gözden geçir, düzelt ve eklemeler yap. Hatta bunun için bir pano hazırlayabilirsin! Vee unutma; doğru ya da yanlış cevap yoktur, sadece senin cevapların vardır.

Şimdi hazırsan okumaya devam et! Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim ?

Üniversitede Hangi Bölümü Seçmene Karar Verebileceğin 9 Soru

1- Ne için mücadele etmeye hazırsın?

Para para para! Evet amaç bu gibi görünse de her zaman bizi neyin mutlu edeceğinin, neyin iyi hissettireceğinin, neyin memnun edeceğinin cevabı elbette para değil. Kendine ne için mücadele etmeye, fedakarlık yapmaya hazır olduğunu sor, çünkü bunlar gerçekten önem verdiğin şeylerdir.

2- 5 yıl sonra hayatını nasıl hayal ediyorsun?

Günlük rutinlerimize o kadar dalmış durumdayız ki, hayallerimizin geleceğini görselleştirmek için asla zaman ayırmıyoruz.  5 dakikanı ayır ve 5 yıl sonra hayatının nasıl olacağını ayrıntılı olarak yaz. Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

İşte sana yardımcı olacak sorular:

-Sen kimsin?
-Hangi hedeflere ulaştın?
-Hangi engelleri aştın?
-Yanında kim var?
-Nerede yaşıyorsun?
-Hangi duyguları hissediyorsun?
-Tipik bir günün nasıl geçiyor?

Yeni realiteni tanımla ve ardından her gün ona bir adım daha ulaşırken kendini görselleştir.

3- Korkmasaydın ne yapardın?

Korku, binlerce yıldır insanoğlunun hayatta kalmasını sağlayan evrimsel bir mekanizmadır. Ancak bugün, artık vahşi hayvanlarla veya doğanın diğer tehlikeleriyle savaşmak zorunda olmadığımızda, korku çoğu zaman hayatımızı dolu dolu yaşamamıza izin vermeyen  bir fren sistemidir.Hayatında ne yapacağını anlamak istiyorsan, korku değişkenini denklemden çıkar ve kendine şu soruyu sor: eğer korkmasaydım neleri yapardım?

4- Başarılı olacağından emin olsaydın ne yapardın?

Bizi felç eden korkular arasında başarısızlık korkusu en güçlülerinden biridir. Başarısız olmayacağından emin olsaydın bugün ne yapmak isterdin?

5- En büyük 3 yeteneğin hangisi?

Bu soruda aslında aynı zamanda tutkularından bahsediyoruz. Tutukularını düşün ve not al.
Bir şeyi hayatınn amacı haline getirmek için tutkulu olmak yeterli değildir. Aynı zamanda yapmak istediğin şeyde  yeteneklerini de gösterebilmelisin.
O zaman kendine en büyük yeteneklerinin neler olduğunu, başkalarının sende farkettiği yeteneklerini kendine sor.

6- En son ne zaman kendini çok mutlu hissettin?

En son durdurulamaz bir mutluluk hissi yaşadığında ne yaptığını hatırlıyor musun?
Hem sosyal hayatında hem de üniversitede hangi bölümü seçmek konusunda henüz bir cevabın yoksa, bu mutluluk anları, doğru yolu bulmana yardımcı olabilir. Bu konuda sana bir ipucu verebiliriz. Bir günlük tutmaya başla ve mutlu olduğun günleri yaz. Böylece üniversite sınavı seçimi yapacağın günde bu kayıtlar seçim yapmana yardımcı olabilir. Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

7- Senin için en önemli 5 şey nedir ?

Dünya zombiler istilasına uğradı ve hayatta kalan birkaç kişinin de yaşam savaşı içine girdiği filmleri biliyor musun? Peki,  bu kişilerden biri sen olsaydın, en çok özleyeceğin 5 şey ne olurdu?Bu 5 şey büyük olasılıkla hayatının değişmezleri. Yani ne yapmaya karar verirsen ver, onları aklında tutmalısın.

8-  En çok hayranlık duyduğun kişi kim?

Her birimizin kendi rol modelleri vardır. Yani hayatta bize ilham kaynağı olan insanlar. Bu modeller bize kim olduğumuz ve kim olmak istediğimiz hakkında çok şey söyleyebilir. Bu kişi hakkında bu kadar çok neye hayran olduğunu anlamaya çalış. Böylece hayatında gerçekten neyi başarmak istediğini anlayacaksın. Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

9. Herhangi bir ücret almasan bile hangi işi yapmak isterdin?

Henüz öğrenciyken ve tam da bu sorunun cevabını bulmak için buradayken “Ne iş yapacağımı bilmiyorum” cevabını duyar gibiyiz. Bu soruya cevap veremiyorsan okumaya devam et. Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim
Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

Üniversitede hangi bölümü seçerek hangi mesleği yapacağıma nasıl karar verebilirim?

Hangi işin senin için doğru olduğunu nasıl anlayacağını merak ediyor musun? İşte üniversitede hangi bölümü seçip senin için hangi meslek daha uygun olduğunu bulmak için birkaç ipucu.

Hayatta her birimiz farklı işler yapabiliriz

İyi olduğumuz ama hoşlanmayacağımız bazı şeyler olacak, yapmak isteyip de sahip olmadığımız başka şeyler de olacak, yine de bizi yeterince tatmin eden ama yeteneklerimizi tam olarak kullanamadığımız zamanlar da olacak. Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

Yüzdeler üzerinden konuşursak, ileride meslek olarak seçtiğin işte becerilerini %90 , %50 veya daha az kullanmana izin veren işler olduğunu söyleyebiliriz.
Burada amaç, yeteneklerini en az %75 oranında kullanmanıa izin veren bir meslek seçmendir. Bu şekilde kendini daha mutlu ve tatmin olmuş hissedebileceksin.

İşteki meslek formülü aslında şudur:

Meslek = Yetenekler + Tutku 

Yani, tutkulu olduğun bir şey için yeteneklerini kullanacağın bir bölüm seçmek ilerideki yıllarda meslek seçiminin yapı taşları olacak. Bunun için yukarıda cevapladığın 3. soruyu tekrar gözden geçirebilirsin.

Örneğin, tutkun Google’da araştırma yapmak ve sonrasında bunu arkadaşlarına ve ailene anlatmaksa, akademisyen, öğretmen, veri tabanı yönetimi, özellikle merak ettiğin konuları aktarabileceğin bir eğitmen olabilirsin. Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

Burada, yapılacak ilk şey, çevrendeki etkiler olmadan becerilerinin ve tutkularının ne olduğunun farkına varmaktır.

İşte gerçek yeteneklerini ‘ hissetmek ‘ için bazı anlamlı sorular:

1. Neyi düşünmekten kaçınıyorsun?

Henüz bir öğrenci olsan da özellikle lisenin son iki senesi koşuşturma, ders çalışma ile geçtiği için yaptığın faaliyetlerin çoğu, artık içsel değil, dışsal bir zorunluluğa yanıt verir.  Bunun için gerçek iç sesini duyman gerekiyor. Hissetmek için kendini dinlemelisin. Kendine biraz zaman ayır  ve düşün. Düşüncelerinde ne var?  Hangi düşünce her seferinde sana geri geliyor? Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

2. Neyi kıskanıyorsun?

Birini düşündüğünde kalbinde bir sancı hissediyor musun? Büyük olasılıkla kıskandığın kişinin yaptığı, senin de yapmak istediğin şey olabilir.

3. Sadece senin istediğin gibi bir gün geçireceksen ne yaparsın?

Hiçbir sosyal yükümlülüğün olmadığı, tamamen kendine ait bir gün geçirdiğini düşün. O saatleri nasıl geçirmek istersin? Aklına gelenleri yaz.

Tüm soruları cevaplayıp not alabildin mi? Hemen başaramasan bile, verdiğin cevaplar sonunda gerçekten ne istediğini anlamana yardımcı olacağını göreceksin. Üniversitede Hangi Bölümü Seçmeliyim

Başarının anahtarı eylemdir. Eylem için gerekli olan ise azimdir. (Sun Yat-sen)

YKS sınav çalışmanlarınız da size rehberlik etmesi için Verimli ders çalışma yazımıza ulaşabilirsiniz.

YKS sınav çalışmalarınız da size rehberlik etmesi için Üniversite sınavına gireceklere tavsiye yazımıza ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günde Kaç Soru Çözülmeli

Günde Kaç Soru Çözülmeli? 2023

Tarih nasıl çalışılır

TARİH NASIL ÇALIŞILIR ? YKS 2023