içinde

Tercih Dönemi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih dönemi
Tercih dönemi

Tercih Dönemi, 2022 YKS sınav sonuçları geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Büyük bir heyecanla sınav sonucunu bekleyen adayları şimdi de tercih dönemi heyecanı sardı. Hayallerindeki mesleği icra edebilmek ve gelecekteki kariyer hedeflerine bir adım daha yaklaşmış olmanın sevincini yaşayan üniversite adayları tercih listelerini en doğru şekilde hazırlamayı amaçlamakta. Ancak pek çok aday tercih listesini nasıl hazırlamaları gerektiği konusunda kararsızlık yaşıyor.

Her sene değişen sıralamalar ve kontenjanlar adayların en az sınav döneminde olduğu kadar stresli bir süreç yaşamalarına neden olmakta. Tercih döneminde doğru ve mantıklı karar veren adaylar ise kendileri için en uygun bölümleri ve üniversiteleri tercih etmekte. Sürecin stresli ve zor geçtiği ele alındığında ise adayların dikkat etmeleri gereken önemli noktalar bulunmakta. Sizler için bu yazımızda tercih döneminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir detaylı olarak açıkladık.

Sıralamanızı Ön Plana Alın

2022 YKS sınav sonuçları açıklandıktan sonra adayların en fazla tedirgin oldukları nokta puan ve sıralama arasındaki dengesizlik sorunuydu. Pek çok aday aldığı yüksek puanlara rağmen sıralamalarının düşüklüğünden yakınmakta. Bu yıl alınan puanlar geçen sene alınan puanlarla karşılaştırıldığında sıralama bazında büyük farklılıklar oluştuğu görülmekte. Ancak adayların burada dikkat etmeleri gereken unsur aldıkları puanları değil sıralamalarını ön plana almaları. Sıralama bazında üniversitelerin geçmiş dönemlerdeki yerleştirme sonuçlarına bakarak tercih listesini buna göre oluşturmak önem arz eden bir unsur.

Tercih Listesinde Alt ve Üst Tercihlerinizi Doğru Belirleyin

YKS tercih dönemi boyunca adaylar tarafından yapılan en büyük hataların başında tercih listesinde doğru sıralama yapmamak gelmekte. Listenizi oluştururken alt ve üst tercihlerinizi doğru belirleyin. Genel anlamda tercih listenizi üç kısımdan oluşturmaya dikkat edin. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Üst sınır: İlk 2-3 tercihiniz listenizin üst sınırını oluşturmalı. Bu kısma sıralamanızın üstünde kalan istediğiniz bölüm ve üniversiteleri yazabilirsiniz. Örneğin sıralamanız 60.000 ise ilk üç tercihinizi 40.000-50.000 aralığında yazın.
  • İdeal kısım: Bu kısım tercih listenizin büyük çoğunluğunu oluşturmalı. Yerleşmenizin en mümkün olduğu sıralamaları bu kısma yazın. Listenin bu kısmında bulunacak olan tercihleriniz sıralamanızla uyumlu olmalı. Benzer şekilde sıralamanız 60.000 aralığındaysa bu kısımda 50.000-70.000 aralığında olan üniversite ve bölümleri yazın.
  • Alt sınır: Eğer mezuna kalmak istemediğiniz konusunda kararlıysanız alt sınıra yerleşmenizin garanti olduğu tercihlerinizi yazın. Bu kısım listenizin son 2-3 tercihini oluşturmalı. Örnek verecek olursak sıralamanız 60.000 ise bu kısma 80.000 sıralamayla öğrenci kabul etmiş okulları yazabilirsiniz.

Belirttiğimiz sınırlardan anlaşılacağı gibi listenizin alt ve üst kısımlarını oluştururken aşağı yukarı 20.000 üst veya alt okulları yazmaya özen gösterin. Türkiye genelinde aday ve sıralama yığılmalarını göze azarak alt ve üst sınırlamaları kendinizde belirleyebilirsiniz.

Bölüm ve Üniversiteleri İyi Araştırın

YKS tercih listesi hazırlarken adayların gözden kaçırdığı önemli bir diğer unsursa listelerine ekledikleri bölümler ve üniversiteler hakkında detaylı araştırma yapmalarının gerekmesidir. Hep hayalinizde olan bir bölüm varsa bu bölümün bulunduğu tüm üniversiteleri detaylı şekilde araştırın.

Okulda eğitim veren hocalar kimlerdir, bölümün dersleri nelerdir, ders seçimlerinde öğrenciler sorun yaşıyorlar mı, üniversitenin kampüs yaşamı nasıl ya da kariyer anlamında öğrencilerine ne vaat ediyor gibi konuları mutlaka araştırın. Mümkünse üniversitelerin tanıtım etkinliklerine katılın. Ek olarak tercih listenizde bulunan üniversitelerde ilgili bölümlerdeki öğrencilerle iletişime geçmeye çalışın. Öte yandan üniversitenin bulunduğu şehri de detaylı şekilde araştırmanızı öneririz. Okulun sunduğu imkanlar kadar şehrin sunduğu imkanlar da üniversite hayatınızı doğrudan etkileyecek unsurlar arasında bulunmaktadır.

Profesyonel Destek Alın

YKS tercih listenizi hazırlarken mutlaka profesyonel destek alın. Bahsettiğimiz destek bir danışma kurumundan alacağınız türden değil. Aksine sizi yakından tanıyan, istekleriniz, hayalleriniz ve yetenekleriniz hakkında detaylı bilgiye sahip bir öğretmeninizden yardım almalısınız. Tercih listenizi oluştururken ya da oluşturduktan sonra mutlaka öğretmeninizle konuşup kontrol etmesini isteyin. Öte yandan yukarıda bahsettiğimiz alt ve üst sınırları neye göre belirleyeceğiniz konusunda da fikir danışabilirsiniz.

Üniversite Adına Göre Karar Vermeyin

Tercih yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada bu madde geliyor desek yanlış olmaz. Adayların ve ailelerin en büyük yanlışlarının başında üniversitenin adına göre karar vermek geliyor. Örneğin pek çok aday daha önce adını duymadıkları ya da hangi alanlarda çalıştıklarını bilmedikleri bölümleri sırf bölümün bulunduğu üniversitenin adı iyi diye tercih etmekte. Ancak şehir bölge planlamanın ne anlama geldiğini ya da meslek hayatınızda sizi tatmin edebilecek bir alan olup olmadığını bilmeden ODTÜ’de okumanızın size bir faydası olmayacaktır.

Bunun yerine sizin yeteneklerinize daha uygun, üniversite hayatı boyunca kendinizi geliştirmek için hevesli olacağınız bir bölümü tercih etmeniz kariyer hedefiniz ve ileriki yaşantınız için daha faydalı olabilir. Tabii bölüm tercihi yaparken üniversiteleri göz ardı edin demek istemiyoruz. Hem üniversitenin hem de okuyacağınız bölümün aynı anda size yarar sağlamasına dikkat etmelisiniz.

Tercih Dönemi Dikkat Edilmesi Gerekenler %sep
Tercih dönemi

Kendi İsteklerinizi Ön Plana Alın

YKS tercih dönemi adayların belki de en stresli oldukları dönem. Hatta pek çok aday için tercih süreci sınava hazırlık sürecinden ya da sınav anından daha zorlu geçmekte. Bu nedenle pek çok kişi gelecek hayatına doğrudan etki edecek olan bu süreçte mantıklı kararlar vermek istiyor. Ancak bu süreçte en çok yapılan hataların başında çevreyi fazla dinlemek geliyor.

Örneğin hiç alakanız dahi olmayan bir bölümü sırf aileniz mantıklı görüyor diye tercih etmeniz ya da lise arkadaşlarınızla aynı yerde olabilmek için daha önce adını dahi bilmediğiniz üniversiteleri tercih etmeniz sadece zararınıza olacaktır. Bu süreçte her ne kadar aile, arkadaş ve öğretmen desteği almanız size fayda sağlayacak olsa da ilk önce kendi isteklerinizi ön planda tutmalısınız. Tercih listenizi oluşturduktan sonra çevreden gelen fikirleri de baz alarak son şeklini vermeye dikkat edin.

Tercih dönemi meslek edinimi
Tercih dönemi

Son olarak Meslek tercihi hakkında ki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meslek seçimi

Meslek Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

dikkatsizlik

Dikkatsizlik ve Dikkat Dağınıklık Arasındaki Fark Nedir?