içinde

Meslek Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

meslek seçimi
meslek seçimi

Meslek Seçimi, YKS sınav dönemi tamamlandıktan sonra adayların büyük çoğunluğunu tercih telaşı sardı. Tercihlerini en doğru şekilde gerçekleştirmek isteyen adaylarsa bu konu hakkında araştırmalara başladı. Bu süreçte adayların en fazla zorlandıkları nokta ise meslek seçimi.

Gelecek hayatlarının tamamını etkileyecek olan unsurlar arasında yer alan meslek seçimini gerçekleştirmek konusunda pek çok aday zorlanıyor. Adayların çoğu meslek seçimi yapamıyor olmaktan yakınıyor. Peki meslek seçimine nasıl karar verilmesi gerekiyor? Ülkemizdeki çalışma yaşlarını ve sürelerini baz alacak olursak ortalama bir kişinin yaklaşık 40 yıl aynı mesleği yaptığını belirtmek gerekiyor. Gelecekte yapılacak olan mesleğin temellerini ise tercih edilen üniversite ve bölüm belirliyor. Bu nedenle adayların YKS tercih listesi hazırlamadan önce meslek seçimini gerçekleştirmeleri gerekmekte. Sizler için bu yazımızda meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyiz detaylı olarak açıkladık.

Doğru kariyeri bulmak söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. Kariyer seçiminizle ilgili stratejik bir karar vermenize yardımcı olması için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Seçeceğiniz Mesleği Yakından Tanıyın

Seçmeyi düşündüğünüz mesleğin tanımını iyi bilmeniz gerekir. Bu mesleğin nitelikleri nelerdir ya da çalışma kapsamı nedir gibi soruların yanıtlarını araştırın. Bunun yanı sıra seçeceğiniz mesleğin size sunacağı çalışma koşullarını öğrenmeye özen gösterin. Örneğin kedilere alerjiniz varken veterinerlik mesleğini tercih etmeyin!

İş Olanaklarını Araştırın

Meslek seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise iş olanakları. Seçeceğiniz mesleğin sektördeki yeri ve bu sektörde çalışan kurumların çalışanlarına sundukları iş olanakları nelerdir iyi araştırın. Öte yandan seçtiğiniz meslek dalında iş bulabilmek için beklenen yetkinliklerin sizin yeteneklerinizle uyumlu olup olmadığına dikkat edin. Yazılımdan zerre anlamazken kendinizi Udemy’de sayısız eğitim videosu izleyerek kıvranırken bulabilirsiniz!

Aylık Kazancı Göz Ardı Etmeyin!

Her ne kadar meslek seçimin hayalleriniz ve hedefleriniz ön planda olsa da hayatın bir gerçeği olan parayı da göz ardı etmemelisiniz. Seçeceğiniz mesleğin size aylık olarak ne kadar bir kazanç sağlayacağına ya da önümüzdeki beş yıl boyunca bu meslek dalında tecrübe sahibi olursanız kazancınızın ne derece artacağına önem gösterin.

Avantajlarını ve Dezavantajlarını Araştırın

Her mesleğin bireylere sunduğu hem avantajlar hem de dezavantajlar vardır. Bahsedilen bu durumlar kimi zaman herkese göre aynı olsa da kimi zaman kişiden kişiye değişebilir.

Bu nedenle seçmeyi planladığınız mesleğin size sunacağı avantaj ve dezavantajları iyi değerlendirin. Örneğin yazılım alanına ilginizin ve yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsunuz. Aylık gelir açısından değerlendirildiğinde de çok avantajlı bir meslek dalı. Ancak sağladığı bu avantajların yanı sıra saatlerce ekrana bakmak zorunda kalacağınızı ve bazı günler uykunuzda bile projelerle uğraşacağınızı da göz ardı etmeyin! Avantajlar ve dezavantajları iyi kıyaslayın!

Kariyer Hedefinize Uygun Meslek Seçin

Pek çok genç meslek seçimini okul biter, bir yerde işe girerim ve bu böylece sürüp gider diye düşünüyor. Ancak özellikle özel sektörde çalışacaksanız işler sandığınız gibi olmayabilir.

Mesleğe yeni atılan pek çok gencin esas hedefi sağlam bir kariyer planı. Bu süreç sanıldığı kadar kolay bir süreç olmasa da bugün tecrübesi olarak başladığınız meslekte 10 yıl sonra kendinizi müdür konumunda bulabilirsiniz. Ancak bu her meslek dalı için aynı olmayabiliyor. Eğer sizin hedefiniz mesleğinizde ilerlemek ve ilerleyen dönemlerde yönetici konumunda bulunmaksa buna uygun bir seçim yapmalısınız.

Çevre Baskısına Karşı Dikkatli Olun

Genç kesimin meslek seçimini etkileyen faktörler arasında çevreden gelen fikirlerden fazla etkilenmeleri gerekiyor. Bu noktada özellikle aileler çok büyük bir etken olarak karşımıza çıkmakta.

Ailelerin yaptığı en büyük yanlış ise çocuklarını yüksek ya da düzenli gelirli işlere yönlendirmeye çalışmaları. Ancak doğru meslek seçimi yaparken yalnızca düzenli ve iyi gelir getirisi olması yeterli bir unsur değil. Aynı zamanda kişinin mutlu olacağı, yeteneklerine uygun bir meslek seçimi gerçekleştirmesi gerekiyor. Yeteneklerinize ve isteklerinize uygun olmayan meslekleri seçmek gelecek hayatınızda sizi yüksek kazanca sahip mutsuz bireylere dönüştürebilir!

Belirli bir mesleği seçerken veya kariyer değişikliği yaparken, ilgi alanlarınızın ve hırslarınızın ne olduğunu dikkatlice bulmak önemlidir. Bunu bir kariyer yetenek testi ile yapabilirsiniz . Böyle bir test, yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız hakkında size net bir fikir verir. Ayrıca, muhtemelen hangi uzmanlık alanında size uygun bir meslek bulacağınızı da söyle

Son olarak Okuma ve çalışma üzerine yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir yorum

tavsiye

Okuma ve çalışma üzerine tavsiyeler

Tercih dönemi

Tercih Dönemi Dikkat Edilmesi Gerekenler