içinde

Matematik Sınavına Nasıl Çalışılır ? – 2023

Matematik Sınavına Nasıl Çalışılır
Matematik Sınavına Nasıl Çalışılır

Matematik sınavına nasıl çalışılır? Matematik, bilindiği gibi, pek çok öğrencinin korkulu rüyasıdır. Ama umutsuzluğa kapılmayın, doğru yerdesiniz. Sınav Haberi olarak bu durumdaki binlerce öğrenciye ve aileye yardımcı olmak istiyoruz. Bu makalede size işleri tersine çevirmek için hemen uygulamaya koyabileceğiniz ipuçlarımızı sunuyoruz!

Tüm aritmetik işlemleri ezberleyin

Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme (mümkünse geriye ve ileriye doğru numaralandırma işlemiyle birlikte). Bunları doğru bir şekilde öğrenmeden, daha ileri düzeydeki kuralları öğrenmek daha zor, hatta imkansız olacaktır.

Matematik Sınavına Pratik Yaparak Hazırlanın

Matematik söz konusu olduğunda pratik yapmanın mükemmelleştirdiği bir gerçektir. Öğretmeninizin bu kadar çok sıkıcı ev ödevi vermesinin nedeni de budur! Pek çok kişi matematik dersine formülleri ve denklemleri ezberleyerek çalışmaya çalışır, tıpkı tarihleri ve olayları ezberledikleri gibi. Formülleri ve denklemleri bilmek önemli olsa da, bunları öğrenmenin en iyi yolu onları kullanmaktır. Erken çalışmaya başlayın, ödevlerinizi yapın ve herhangi bir sorunla karşılaşırsanız öğretmeninizden yardım isteyin.

Sınava Hazırlanmaya Erken Başlayın

Bir sınava hazırlanmak, dersleri ciddiye almakla başlar. Hiçbir dersi kaçırmamaya çalışın. Sınıfta olmak yardımcı olsa da, dersleri dikkatlice dinlerseniz yararlıdır. Bir kavramı anlamadığınızda öğretmeninize sorular sorun. Ders kitabını bir kaynak olarak kullanın ve her gün birazda olsa çalışın.

Ev Ödevlerinizi Yapın

Ev ödevleri, dersteki kavramları tekrarlamak ve öğrenmek için veriliyor. Ödevinizi yaptığınızda ders çalışmış olursunuz. Temel matematik kavramlarını anlamak, öğrenmeye devam etmek için en önemli yollardan biridir. Tekrar eden problemler veya kavramlar görürseniz, muhtemelen bunlar ileride karşınıza tekrar çıkabilecek konular olacaktır. Bunların üzerinde daha fazla durmanızda fayda var.

Planlama Yöntemini Deneyin

Tüm çalışmanızı son dakikaya yığmak yerine, önceden planlamaya çalışın. İyi alışkanlıklar yaratmak için çalışma becerilerini ve tekniklerini geliştirmeye çalışın. Sınav gününe yaklaştıkça yükünüzü azaltabilirsiniz.

Bir Çalışma Grubuna Katılın

Farklı insanlar kavramları farklı şekillerde görür. Sizin anlamakta zorluk çektiğiniz bir şey, bir çalışma arkadaşınıza kolay gelecektir. Gruptaki herkesin bir konuda kafası karışmışsa, öğretmenden yardım isteyin. Haftada bir veya iki kez yüz yüze görüşebilir, telefonda konuşabilir veya çevrimiçi sohbet edebilirsiniz. Bu unsur sizin faydalı olacaktır.

Matematik
Matemetik

Birinin Sizin İçin Alıştırma Soruları Hazırlamasını İsteyin

Eğer bir çalışma grubundaysanız, birbiriniz için alıştırma testleri oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Bir aile üyesinden veya sınıfınızdan birinden alıştırma örnekleri üzerinde birlikte çalışmasını isteyin. Ders kitabınızın bir web sitesi varsa, alıştırma sınavlarını indirip indiremeyeceğinize bakın. Gerçek sınavı deneyimlemek için deneme sınavına girerken kendinize bir zaman sınırı koyun.

Çok Çalıştığınız İçin Kendinizi Ödüllendirin

Birkaç saat yoğun çalıştıktan sonra bir molayı hak ediyorsunuz! Kendinizi motive etmek için çok çalıştıktan sonra kendinizi ödüllendirmenin bir yolunu bulun.

Örneğin, çikolata yiyebilir, bisiklete binebilir, 20 dakika boyunca oyun oynayabilir veya hoşunuza giden başka bir düşük tempolu aktivite yapabilirsiniz.

Ders Kitabını İnceleyin

Sadece örnekleri değil, verilen metnin tamamını okuduğunuzdan emin olun. Ders kitapları genellikle dersi çok daha iyi anlamanıza yardımcı olacak formüllerin çözümlerini içerir. Ayrıca, verilen metni okursanız, her derse daha iyi hazırlanmış olursunuz. Böylece derslere aktif olarak katılabilirsiniz.

Bir Formülün Ne İşe Yaradığını Öğrenin.

Bir formülün ne işe yaradığını anlamak, onu ezberlemekten genellikle daha faydalıdır. Ezberlemek iyi bir ilk adımdır, ancak çok sayıda alıştırma problemi çözerek bir formülün ne işe yaradığını anlamak, sınavı başarıyla geçme şansınızı artıracaktır.

Örneğin, bir üçgenin her zaman 180 derece olan iç açılarının toplamını ezberleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bu formülü gerçekten kavrarsanız, bir altıgende bilinmeyen bir açıyı bulmak gibi diğer soruları çözmek için kullanabilirsiniz.

İyi Uyuyun

Ders çalışmak kadar önemli olan bir diğer şey de yeterince uyumaktır. Uyku sırasında anıların stabil hale geldiğini gösteren araştırmalar vardır. Ayrıca, uykudan mahrum kalmak odaklanmayı ve dikkati olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, ne zaman çalışacağınızı planlarken, yeterince uyuyabildiğinizden emin olun.

Hatalardan Ders Çıkarın

Çözmüş olduğunuz deneme sınavlarından sonra, hataların üzerinden geçin ve bunları nasıl çözebileceğinizi öğrenin. Matematik kavramlarının birbiri üzerine inşa edildiği bilindiğinden, neyin yanlış yapıldığını anlamanız önemlidir, böylece kavramlar tekrarlandıkça ve geliştikçe bir dahaki sefere ne yapacağınızı bilirsiniz.

Sınavdan Hemen Önce Dinlenin ve İyi Beslenin.

Sınav yaklaştıkça strese girmemeye çalışın. Sınavdan önceki gece iyi bir uyku çekin. O sabah tam bir kahvaltı yapın. Hızlı, işlenmiş gıdalar yerine bol miktarda besleyici gıda tüketin.

Badem gibi hafif, sağlıklı bir atıştırmalık yemeyi deneyin. Bu, sınavdan önce beyninize biraz daha enerji vermenize yardımcı olacaktır.

Matematik Sınavına Nasıl Çalışılır Sorusu İçin Tavsiyeler!

  • Uzun süredir matematik çalışan veya daha ileri düzeyde olan kişilerden yardım istemekten çekinmeyin.
  • Karmaşık bir teorem veya kural öğreniyorsanız, varsayımları karşılayan bazı örnekler hazırlayın ve not edin ardından sonucu kendiniz bulmaya çalışın. Bu şekilde, içini dışını bileceksiniz. Bu yöntem özellikle soyut cebir ve sayı teorisinde kullanışlıdır.
  • Konuları hemen kavrayamadığınız izlenimine kapılırsanız endişelenmeyin. Bu iyi bir şey, zihinsel yeteneklerinizi geliştirmenize olanak tanıyacaktır. Bir problemle, bir testte bulunan bir pasajla ya da bir kavramla zihninizin onu özümseyip kavrayabilmesi için birkaç gün ya da bir hafta boyunca uğraşmanız gerekecektir. Üzerinde çalışmayı bırakmayın, başka bir şey yapın ve daha sonra geri dönün. Kendinizi soruna odaklayın, ancak bunu aralıklarla yapın. İpucu alabilmek için diğer kitaplardaki açıklamalara veya benzer problemlere bakabilirsiniz.
  • Matematik sınavına nasıl çalışılır sorusuna cevap bulduğunuzu düşünüyoruz. Ayrıca kendinize karşı çok katı olmayın. Unutmayın ki sizden önce birçok insan sizin öğrendiğiniz konularla mücadele etti. Bazı insanların matematiği anlaması daha uzun sürer. Sonunda, yeterince azimli olursanız başarılı olabilirsiniz.

Ders Çalışma Planı nasıl hazırlanması ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

LGS matematik kaynak kitabı

LGS 2023 -MATEMATİK KAYNAK ÖNERİLERİ

İngilizce Kelime Öğrenme

İngilizce Kelime Öğrenmenin 7 Pratik Yolları