içinde

İngilizce Kelime Öğrenmenin 7 Pratik Yolları

İngilizce Kelime Öğrenme
İngilizce Kelime Öğrenme

Üniversite sınavına dilden girmeye karar verdiniz ve hızla gramer çalışmalarına başladınız. Peki İngilizce kelime öğrenmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Bazen yeni kelimeler veya deyimler öğrenmek için kullandığınız yöntemler yorucu ve etkisiz olabilir. Bunun yerine, İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmek için aşağıdaki ilgi çekici yöntemlerden bazılarını deneyebilirsiniz. Böylece, dili doğal olarak kullanacaksınız. Ayrıca, yeni kelimeleri öğrenmek ve ezberlemek kolaylaşacak. Öğrenme stiliniz için en iyi yöntemi bulabilirseniz, İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmek birdenbire çok daha kolay bir hale gelecektir.

Yeni İngilizce Kelime Nasıl Ezberlenir?

Yeni terimlerin uzun süreli bellekte saklanması 4 aşamada gerçekleşir:

1 – Meçhul Kelimeler: Hiç görülmedi ve anlamı bilinmiyor.

2 – Kelime daha önce görüldü: Muhtemelen daha önce duymuşsunuz ama anlamını bilmiyorsunuz. Onu bir cümle ya da konuşmada nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz.

3 – Kelime kısmen biliniyor: Kelime bulunduğu bağlama göre birden fazla anlamı var, ancak yalnızca biri biliniyor.

4 – Kelime %100 biliniyor: Tüm anlamları ve bulunabileceği tüm bağlamlar biliniyor.

Bu 4 adımı size neden gösterdik? Çünkü yeni verilerin depolanmasının nasıl çalıştığının farkında olmak, depolama kapasitesinin kendisini geliştirmek harika bir yöntemdir.

Şimdi ihtiyacınız olan şey  kelimeleri hızlı bir şekilde ezberlemenize yardımcı olacak bir yöntem.  Çünkü, anlamını ezberlemek için sadece kelimeyi birkaç kez tekrarlamak yeterli değildir. Bu şekilde, kelimeyi kısa süreli belleğe aktarırsınız. Muhtemelen tekrar yönteminden sıkıldığınız için uzun süreli belleğe aktaramamışsınızdır.

İngilizce Kelime Öğrenme
İngilizce Kelime Öğrenme

İngilizce Kelime Öğrenirken Size Yardımcı Olacak Pratik Yöntemler

İngilizce Kelime Öğrenmenin Pratik Yolları İşte size, kesinlikle daha az sıkıcı, hem hafızası iyi olanlar hem de hafızası kötü olanlar için İngilizce kelime öğrenme yöntemleri:

1- Her şeyden önce, hafızanızı sürekli çalıştırın

Hafızanızı geliştirirseniz, tüm süreç şüphesiz daha doğal olacaktır. Bu, uygulanması zaman alan bir tavsiyedir, ancak eğlenceli hale getirmek tamamen sizin elinizde.  Sadece PlayStore ya da AppStore ‘u açın ve İngilizce bir hafıza oyunu indirin!

2 – Öğrenmeniz gereken kelimeleri görselleştirin

  • Ezberlemeniz gereken kelimeyi yazın ve telaffuzunu çok dikkatli dinleyin. Örneğin, House kelimesini kalıcı olarak hafızanızda tutmak istediğinizi düşünelim. Kelimeyi Google çeviriye yazın ve telafuzunu dinleyin.
  • Evin görüntüsünü gözünüzde canlandırın. Ancak herhangi bir ev değil, sizinki gibi iyi bildiğiniz bir evi gözünüzde canlandırın. Bu görüntüye kelime / anlam denir. Çünkü tam olarak öğrenmeniz gereken şeyi temsil eder.
  • Ev”i hatırladığınız bir görüntüyle ilişkilendirin, örneğin en sevdiğiniz bir dizinin baş kahramanını gözünüzde canlandırabilirsiniz. Bu görüntü  kelime / ipucu olacaktır.
  • Seçtiğiniz görüntüyü mümkün olduğunca net ve gerçek olacak şekilde görüntüleyin.
  • Şimdi sözcüğün/ipucunun görüntüsünü sözcük/anlamın görüntüsüne, ardından dizi kahramanınıza evinize bağlayın. Örneğin, oturma odanızdaki televizyonda izlediğinizi hayal edebilirsiniz.

Ve işte! Sözcüğü önce bir sesle, sonra da size tanıdık gelen bir görüntüyle ilişkilendirmiş olacaksınız ve kelime doğal olarak hafızanıza yerleşecek. İlk başta görüntülemek size biraz zor gelebilir ancak sorun değil zamanla çok hızlı bir şekilde bu tekniği uygular hale geleceksiniz.

3- Yeni kelimeleri kullanmaya başlayın

Yeni bir kelimeyle karşılaştığınızda, onu her zaman kullanmak istediğinizi, ancak bunun ne anlama geldiğini bilmediğinizi fark edebilirsiniz!  Öyleyse neden bu kelimeyi kısa süreli hafızanızda yalnız bırakıyorsunuz? Öğrenmek istediğiniz bu kelimeyi kullanabileceğiniz cümleler kurun.

4– Çok okuyun

Herkesin farklı ilgi alanları vardır ve her farklı konuda farklı terimler kullanılır. Okurken, birçok yeni terim öğreneceksiniz. Ayrıca zaten bildiğiniz kelimeleri de farklı şekilde  kullanmanın  yolunu keşfedeceksiniz . Bazen bu yeni terimlerin anlamını araştırmanız gerekecek bazen de, yeni terimin anlamını doğrudan cümleden çıkardığınıza tanık olacaksınız. Bu şekilde, daha kolay öğreneceksiniz!

5- Altyazılı film, dizi izleyin

Filmler, diziler yalnızca en yaygın kelimeler için harika bir kaynak olmakla kalmaz, aynı zamanda her zaman bir sahne, bir kişi veya  bir olayla ilişkilendirildikleri için kelimeleri ezberlemenize de yardımcı olabilir. Bu yüzden orijinal dilde film izleyin ve kelimelerin ne anlama geldiğini anlamaya çalışın.

6- İki dilli metinler okuyun kısa sürede İngilizce öğrenmenin kesin yolu

İki dilli metinler, iki dilde yazılmış paralel metinlerdir. Türkçe-İngilizce kombinasyonuna sahip olanları seçin. Google’da “iki dilli Türkçe İngilizce metinler” anahtar kelimesini aratın. Birçok iki dilli metin  pdf formatındadır. Bunları düzenli olarak okuyarak, sözlük kullanmadan yeni kelimeler öğreneceksiniz.

7- Podcast’lerden en iyi şekilde yararlanın

Yabancı dil öğrenenler podcast’leri sever. Bu kayıtları dinleyerek yeni İngilizce kelimeler öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda da sanat, spor, siyaset, magazin gibi konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu podcast’ler arasında İngilizce  öğrenenler için oluşturulmuş özel eğitimleri dinleyebilirsiniz. Ayrıca, İngilizce seviyenize uygun olanı seçebilirsiniz. Dikkatle dinleyerek, kelime bilginizi artırabilirsiniz. Sadece söylenenlere değil, aynı zamanda söylenme şekline de dikkat ederek dinleyin. İngilizce Kelime Öğrenmenin Pratik Yolları

Herkes farklı şekilde öğrenir, bu nedenle sizde neyin işe yaradığını henüz bilmiyor olabilirsiniz. Ancak, mümkün olduğunca farklı yöntemleri deneyin.  Ayrıca doğru yöntemi belirli bir süreçte uygulamak da önemlidir.  İngilizce kelime öğrenmeye zaman ayırın. Sonuçta ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi olursunuz.

Okuma ve çalışma üzerine yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Matematik Sınavına Nasıl Çalışılır

Matematik Sınavına Nasıl Çalışılır ? – 2023

Kpss sınavı nasıl çalışılır

Kpss sınavı nasıl çalışılır ? Çalışırken hazırlanmak 2023