içinde

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü 2023

biyomedikal mühendisliği
biyomedikal mühendisliği

Biyomedikal mühendisliği bölümü son dönemlerde adını duyurmayı başarmış mühendislik dalları arasında yer alıyor. Özellikle son dönemlerde meydana gelen teknolojik gelişimlerin sağlık alanlarına da sirayet etmesiyle beraber bu mühendislik dalı da önem kazanmış durumda. Bu nedenle üniversite sınavına hazırlanan birçok adayın ilgisini çekmekte olan bir alan olarak karşımıza çıkmakta.

Bilhassa hem sağlık alanına hem de mühendislik alanına ilgili olan adayların değerlendirebileceği bir alan. Bunun yanı sıra ülkemizde henüz yeni yeni tanınan bir bölüm olması bu meslekten mezun kişilere olan ihtiyacı da arttırmakta. Bu durum da Biyomedikal mühendisliği bölümü için avantajlı bir durum oluşturmakta. Hazırlamakta olduğumuz yazı serimizin bu bölümünde sizlere detaylı olarak biyomedikal mühendisi ne iş yapar ve hangi alanlarda çalışır gibi soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak vereceğiz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz. 😊

Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

Biyomedikal mühendisliği nedir sorusu bu alanla alakalı bilgi sahibi olmak isteyen üniversite öğrencisi adayların en fazla merak ettikleri sorular arasında yer almaktadır. Biyomedikal mühendisliğinin genel tanımını yapacak olursak mühendislik alanında kullanılan metotları sağlık alanıyla birleştirerek tedavi, teşhis ya da izleme gibi konularda çeşitli geliştirmeler yapan mühendislik dalıdır denilebilir.

Mühendislik alanında kullanılan tasarım, problem çözme ya da yeni çözüm önerileri geliştirme gibi metotları sağlık alanıyla birleştirmeyi hedeflemektedir. Özellikle insan sağlığını tehdit eden hastalıkların erken teşhisini gerçekleştirmek ya da bu hastalıkların tedavisinde kullanılacak yeni ve etkili yöntemleri geliştirecek metotları oluşturmak açısından oldukça önemli bir meslek dalıdır.

Bu alanda çalışacak olan mühendisler doktor, hemşire, tıp teknisyeni ve benzeri meslek dallarıyla ortak çalışmalar yürütmektedir. Bu anlamda bakıldığında sağlık alanını destekleyici ve geliştirici bir meslek dalı olarak karşımıza çıktığı söylenebilir.

Biyomedikal Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

Biyomedikal mühendisliği çalışma alanları genel anlamda sağlık alanlarından oluşmaktadır. İlk bakışta oldukça sınırlı bir yelpazede yer aldığı düşünülse de özellikle alt dallara inildikçe sanıldığının aksine çok geniş bir alana sahip olduğu görülebilmektedir. Ancak temel anlamda incelenecek olursa Biyomedikal mühendisliği çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir:

Özellikle tıbbı cihazların üretilmesinde biyomedikal mühendisliğinin rolü oldukça büyük. Ek olarak üretilen tıbbi cihazların sağlık sektöründe çalışan personellere kullanımının öğretilmesi veya olası arızalarda müdahale gibi konularda biyomedikal mühendisleri görev almakta.

Bu durum nedeniyle devlet tarafından belirtilen yasalar gereği her hastane ameliyatlarda cihazlara ani müdahale edilebilmesi için biyomedikal mühendisi bulundurmak zorunda. Geçmiş dönemlerde özellikle tıbbı cihaz üretimini elektrik elektronik mühendisleri gerçekleştirse de bilhassa son yıllarda bu görevi alan hakkında daha bilgili ve detaylı tecrübeye sahip biyomedikal mühendisleri gerçekleştirmekte.

Biyomedikal Mühendisi Ne İş Yapar?

Biyomedikal mühendisi ne iş yapar sorusunun yanıtı aslında üst kısımda bahsettiğimiz başlıkta açıkladık. Ancak görev ve sorumlulukları açısından daha detaylı inceleyecek olursak:

Biyomedikal Mühendisliği görev ve sorumlulukları genel anlamda bu şekilde açıklanabilir. Ancak yoğunlaşan alan değiştikçe görev ve sorumluluklarda değişmektedir. Örneğin tasarım alanında çalışacak olan bir biyomedikal mühendisi yazılım ya da elektronik devre tasarımı konusunda da bilgi sahibi olmalıdır.

Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Maaş konusu her zaman olduğu gibi bu alanı tercih edecek kişiler tarafından en fazla merak edilen konu olarak karşımıza çıkmakta. Bu kısımda şunu belirtmek gerekiyor. Biyomedikal mühendisliği ülkemizde son dönemlerde popüler olmuş bir bölüm ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi iş olanakları belli anlamda devlet tarafından korumaya alınmış bir meslek dalı olarak karşımıza çıkmakta.

Bu nedenle kazanç açısından bakıldığında avantajlı bir alan olduğunu söylemek mümkün. Ancak her mühendislik dalında olduğu gibi bu dalda genel anlamda özel sektörde faaliyet göstermekte. Bu nedenle maaş aralıkları düşebilmekte ve zaman zaman asgari ücret seviyesine de inebilmekte. Burada adayların en fazla dikkat etmeleri gereken konu eğitim hayatları boyunca kendilerini ne kadar geliştirdikleri.

Zira şirketler artık okul ortalaması gibi ayrıntılara değil, eğitim sürecinde gerçekleştirilen projeler veya çeşitli faaliyetlere bakmakta. Bu nedenle maaş konusunda esas belirleyici unsurun mühendisin kendisi olduğunu belirtmek gerekiyor. Net bir maaş tanımlaması yapmak istenirse biyomedikal mühendisliği maaşları şu şekildedir:

Biyomedikal Mühendisinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Biyomedikal mühendisliği bölümü yukarıda da bahsettiğimiz gibi önem arz eden bir mühendislik dalı olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin sağlık alanına uyarlanabilmesi açısından oldukça önemli bir alan. Bu nedenle bu meslek dalını yapacak kişilerin hem sağlık alanına hem de mühendislik alanına karşı ilgili olmaları gerekmektedir. Bir biyomedikal mühendisinde olması gereken özellikler ise şu şekilde sıralanabilir:

Bütün bunların yanı sıra sağlık ve mühendislik alanlarında meydana gelen gelişmeleri yakından takip etmesi de gerekmektedir.

Biyomedikal Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Dersleri genel anlamda mühendislik ve sağlık alanlarının derslerinden oluşmaktadır. Bu anlamda iki alanı birleştiren bir meslek dalı olduğunu söylemek mümkündür. Dersler şu şekilde sıralanabilir:

Bahsedilen bu derslerin yanı sıra farklı biyomedikal mühendisliği dersleri de bulunmaktadır. Ek olarak temel mühendislik dallarının aldığı Matematik, Biyoloji gibi derslerde biyomedikal mühendisliği ders müfredatında bulunmaktadır.

En İyi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunur?

Biyomedikal mühendisliği bölümü ülkemiz açısından incelendiğinde yeni sayılabilecek alanlar arasında yer alıyor. Daha öncede bahsettiğimiz gibi bu alanın görev ve sorumluluklarını daha önceki dönemlerde Elektrik Elektronik Mühendisleri yapmaktaydı. Ancak değişen şartlar ve gereklilikler nedeniyle bu alanla alakalı uzman mühendis ihtiyacı oluşmuştur. Eğitimi veren üniversitelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  • Bahçeşehir Üniversitesi
  • İstanbul Medipol Üniversitesi
  • Yeditepe Üniversitesi
  • Başkent Üniversitesi
  • İzmir Ekonomi Üniversitesi

Sıralamış olduğumuz üniversitelerin yanı sıra 34 farklı üniversitede biyomedikal mühendisliği bölümü bulunmaktadır.

Paragraf soruları nasıl çözülür ? adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım Mühendisliği Bölümü 2023 %sep

Yazılım Mühendisliği Bölümü 2023

kişisel gelişim

KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN YAPILMASI GEREKEN VE HAYATINIZDA ÖNENMLİ DEĞİŞİMLER GETİRECEK OLAN 30 KİTAP ÖNERİSİ