içinde

Gebze Teknik Üniversitesi

gtü
gtü

Türkiye’de ilk 20 üniversite listesinde yer alan Gebze Teknik Üniversitesi listenin 10. sırasında yer alıyor. Gebze bölgesinde bulunması ve sanayinin kalbinin attığı noktada kurulmuş olması öğrencilerine özellikle iş hayatı konusunda büyük avantaj kazandıran üniversiteler arasında bulunuyor. Üniversite sınavının yaklaşmasıyla beraber de pek çok aday öğrenci üniversite arayışına girdi. Bilhassa yüksek puan sıralaması bekleyen öğrenciler kendileri için en uygun üniversiteyi seçmek için üniversiteler hakkında araştırma yapmayı sürdürüyor. Gebze Teknik Üniversitesi son dönemlerde adını duyurmayı başaran ve aday öğrencilerin sıklıkla dikkatini çeken bir üniversite olarak karşımıza çıkmakta. Üniversiteye aday olan öğrenciler için hazırladığımız bu serinin yeni yazısı Gebze Teknik Üniversitesi hakkında. Yazımızda Gebze Teknik Üniversitesi’nin öğrencilerine sağladığı kariyer, sosyal ve temel olanakları detaylı olarak anlattık. Keyifli okumalar 😊


Gebze Teknik Üniversitesi Kısa Tarihi


Gebze Teknik Üniversitesi bölümleri ve son dönemlerde gerçekleştirmekte olduğu projelerle adından sıklıkla bahsedilen bir okul. Kuruluşu incelendiğinde yeni bir üniversite olduğu düşünülse de geçmişi biraz daha eskiye dayanıyor. Gebze Teknik Üniversitesi ilk faaliyetlerine 1992 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla eğitim faaliyetlerine başlamıştır. Kurulduğu dönemde ülkemizin iki yükse teknoloji enstitülerinden bir tanesiydi. Çayırova yerleşkesinde faaliyetlerine başlayan kurum ilk kurulduğunda 4 fakülte ve 3 enstitü ile öğrencilerine eğitim vermekteydi. İlerleyen dönemlerde eğitim programlarının sayısı arttırıldı. 2014 yılına gelindiğindeyse yeni kabul edilen yasa teklifiyle beraber Gebze Teknik Üniversitesi adını alarak üniversite bazında faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Günümüzde Gebze’de eğitim faaliyetlerine devam eden üniversitenin öğrenci sayısı diğer üniversitelere oranla az. Ancak bu durum her 4 lisans öğrencisine 1 akademisyenin düşmesini sağlıyor. Gebze Teknik Üniversitesi bu bağlamda incelendiğinde öğrencilerine avantaj sağlayan bir üniversite olarak karşımıza çıkmakta.

Gebze Teknik Üniversitesi
Gebze Teknik Üniversitesi


Gebze Teknik Üniversitesi Kampüste Yaşam


GTÜ kampüs hayatı anlamında incelendiğinde hem eğlenceli hem de verimli bir kampüs hayatını öğrencilerine sunuyor. Bilhassa kariyer anlamında bakıldığında öğrencilerine avantaj sağlayacak bir okul olarak karşımıza çıkmakta. Bu bağlamda incelendiğinde üniversitenin en güzel yanlarından bir tanesi sanayi bölgesinde kurulmuş olması. Böylelikle öğrenciler hem üniversite yaşantılarında çalışma ve iş hayatını öğrenme imkânı yakalıyor hem de kariyerlerinde ilerlemek için çeşitli fırsatlar yakalayabiliyorlar. Öte yandan hem İstanbul hem de Kocaeli illerinden üniversiteye ulaşım mümkün. Bu durum her iki ilden de öğrencilerin kolaylıkla okula ulaşmasını sağlamakta. Her iki ilden de ulaşımın rahat olması üniversitenin merkez bir konumda yer almasını da sağlıyor. GTÜ yalnızca kariyer odaklı değil, aynı zamanda sosyal anlamda da öğrencilere ekstra şeyler sağlayabilen bir üniversite olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle öğrenci toplulukları tarafından düzenli faaliyetler çeşitli konserler ve söyleşiler gibi etkinliklerle öğrencilerin sosyal yaşantısı desteklenmekte. Gebze Teknik Üniversitesi öğrenci toplulukları gerçekleştirdikleri bu etkinliklerle çeşitli ödüller kazanmış ve adını duyurmayı başarmıştır. Bütün bunlar dikkate alındığında Gebze Teknik Üniversitesi’nin verimli bir kampüs yaşantısı sunduğu söylemek gerekiyor.


Yemek Olanakları


GTÜ yemekhane olanakları açısından incelendiğinde öğrenci sayısını karşılayabilecek kapasiteye sahip bir üniversitedir. Kampüs içerisinde çok sayıda üniversiteye ait yemekhane bulunuyor. Yemekhane saat 11.00 ve 14.30 saatleri arasında öğrencilere ve üniversitede görevli personellere hizmet sağlamakta. Yemekhane ücretleri son haberlerde 3.75 TL olarak belirtilmiş. Öğrenciler yemekhane ücretlerini diğer üniversitelerle benzer şekilde yemek kartlarına yükleterek ödemekte. Gebze Teknik Üniversitesi’nin yemek konusundaki en büyük dezavantajı ise kampüs içerisinde yemekhane dışında çok fazla kafe ve restoran tarzı yerin olmaması. Bu nedenle öğrencilerin yemek ihtiyaçlarını giderebilecekleri tek yer üniversiteye ait yemekhane.


Barınma Olanakları


GTÜ yurt bağlamında incelendiğinde öğrenci sayısının az olması nedeniyle kapasiteyi karşılayabilecek yurda sahip. Kampüs içerisinde yer alan yurdun toplamda 7 adet bloğu bulunuyor ve bunlardan 3’ü kız 4’ü ise erkek öğrencilere barınma hizmeti sunuyor. Odalar 1,2 ve 3 kişilik olacak şekilde tasarlanmış. Her bir yurt odasında klima, mini buzdolabı, çalışma masası, dolap ve baza tipi yatak bulunmakta. Bunun yanı sıra 2 ve 3 kişilik odalarda mutfak için tezgâh ve dolap mevcut. Ek olarak yurdun bir de sosyal tesisleri bulunuyor. Bu sosyal tesislerde yemekhane, kantin, öğrenciler için etüt odası, çamaşırhane, spor salonu ve 110 kişiyi kapasiteli konferans salonu bulunuyor. Yurt imkanının yanı sıra üniversitenin Kocaeli ve İstanbul için merkez konumda bulunması kiralık ev imkânı da yaratıyor. Özellikle Marmaray’la direkt olarak ulaşım sağlanabilmesi öğrencilere barınma anlamında ek imkanlar da yaratan bir unsur olarak karşımıza çıkmakta.


Burs ve Staj Olanakları


GTÜ burs imkanları konusunda öğrencilerine destek sağlayan üniversiteler arasında yer almakta. Pek çok büyük üniversitede olduğu gibi Gebze Teknik Üniversitesi de ihtiyaç durumunda olan öğrencilerine yemek bursu sağlıyor. Bu burs sayesinde öğrenciler yemekhanelerden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Bunu yanı sıra çeşitli vakıf, dernek ya da kurumların üniversite öğrencileri için sağlamakta olduğu burslardan öğrencilerin faydalanması sağlanıyor. Bu burslardan yararlanmak ve haberdar olmak için Gebze Teknik Üniversitenin burs ve staj olanakları sayfasını inceleyebilirsiniz. Diğer bir yandan staj olanakları açısından incelendiğinde üniversitenin Gebze gibi bir sanayi bölgesinde bulunması öğrenciler için çok büyük bir avantaj. Öğrencilerin pek çoğu Gebze bölgesinde bulunan firmalarda staj ya da ekstra çalışma imkânı bulabilmekte. Öte yandan üniversitenin Kariyer Geliştirme Merkezi öğrencilere staj bulma konusunda destek sağlamakta ve çeşitli staj imkanlarından öğrencilerini sürekli olarak haberdar etmekte. Gebze Teknik Üniversitesi bilhassa üniversitenin bulunduğu konum itibariyle öğrencilerine avantaj sağlamakta.

Üniversite sınavına girecekseniz bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Boğaziçi Üniversitesi hakkında sosyal medya içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

GTÜ hakkında ki Ekşi Sözlük içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yks

YKS 2021 Türkiye 159.Su Mehmet Latif ALTUN ile Röportaj

gazi üniversitesi

Gazi Üniversitesi