içinde

Kpss sınavı nasıl çalışılır ? Çalışırken hazırlanmak 2023

Kpss sınavı nasıl çalışılır
Kpss sınavı nasıl çalışılır

Kpss sınavı nasıl çalışılır ? KPSS sınavı belirli periyotlarla pek çok üniversite ve lise mezunun girdiği sınavlar arasında yer alıyor. Adaylar her sınav döneminde devlette çalışmak için büyük çaba sarf ediyor. Pek çok aday bu dönemde yalnızca sınava odaklı olsa da büyük bir bölümü hem çalışıp hem de sınava hazırlanıyor.

Ekonomik anlamda adayların kendilerini de idame ettirmeleri gerekliliği göz önüne alındığında hem çalışıp hem de sınava hazırlanan adayların sayısı görmezden gelemeyecek kadar fazla. Bu süreçte hem özel sektörde çalışıp hem de sınava hazırlanacak olan adaylar ise kpss sınavı nasıl çalışılır sorusu yer alıyor. Bu yazımızda özel sektörde çalışırken bir yandan da Kpss sınavı nasıl çalışılır ? sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Şimdiden keyifli okumalar dileriz 😊

Yoğunluğunuzu Belirleyin!

Bu süreçte günlük iş yoğunluğunuzu belirlemeniz sizin için oldukça önemli. İşe gidiş saatleriniz ve işten geliş saatlerinize dikkat edin. Eğer hafta içi aşırı geç saatte eve geliyorsanız ders çalışma durumunuzu buna göre ayarlayın. Yorgunluğunuza ve odaklanma durumunuza bağlı olarak çalışma günlerinizde kısa periyotlarla sınava hazırlık yapabilirsiniz. Örneğin eve akşam 6’da geliyorsanız saat 8’den 10’a kadar 2 saatlik bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Ancak daha geç saatlerde eve geliyorsanız bu süreyi 1 saate düşürebilirsiniz. Kpss sınavı nasıl çalışılır ?

İzin Günlerinizi İyi Değerlendirin!

KPSS sınavı hazırlık sürecinde sizin için en uygun ders çalışma zamanınızın izin günleriniz olduğunu unutmayın. Evet, hafta içi çok yoruluyorsunuz ve hafta sonunu kendinize ayırmak istiyorsunuz. Ancak sınav dönemini verimli geçirmeniz gerektiğini ve bir hedefiniz olduğunu unutmayın. Bu nedenle hafta sonları dinlenmeye ayıracağınız vakti ve ders çalışma sürelerinizi iyi belirleyin. Yoğun konu çalışmalarınızı izin günlerinize yayarak çalıştığınız günlerde konu tekrarı ya da test çözmeye vakit ayırabilirsiniz. Böylece hem izin günlerinizi verimli geçirebilir hem de çalışma günlerinizdeki yoğunluğunuzu biraz daha hafifletebilirsiniz. Kpss sınavı nasıl çalışılır ?

Uyku Düzeninize Dikkat Edin!

Evet, pek çoğunuz KPSS sınavı her gün bir adım daha yaklaşırken ve bir yandan da çalışırken nasıl uykuma dikkat edeyim diyorsunuz. Ancak durum her ne kadar böyle olsa da verimli bir uyku süreci geçirmeye dikkat edin. Bunun için öncelikle kendinize uyku saatleri belirleyin. İşten eve gelince birkaç saat uyuyup ders çalışmayı denemek hem verimsiz çalışmanıza hem de verimsiz uyumanıza neden olacaktır. Uyuduğunuz ve uyandığınız saatler belirli olsun. Bunun için verebileceğimiz en iyi tavsiye uyumadan önce cep telefonunuzdan uzak durmanız olacaktır 😊

Ek Çalışma Zamanları Yaratın!

Özellikle büyükşehirlerde yaşıyorsanız bir işte çalışmaktan çok o işe gidip gelirken vakit harcıyorsunuzdur. İşe geliş-gidiş süreçlerinizdeki zamanınızı verimli hale getirmeye çalışın. Yorgun olduğunuz anlarda tabii ki de bu zamanlar sizin için bir dinlenme süreci. Ancak bu vakitleri verimli hale getirmek için özellikle sözel derslerle alakalı ders videoları izleyebilir ya da benzer şekilde konu anlatım olarak hazırlanmış podcastlari dinleyebilirsiniz.

Bu Sürecin Geçici Olduğunu Unutmayın!

Hem okuyup hem de bir yandan çalışmak oldukça yorucu. Öncelikle bu gerçeğin farkına varın. İkinci olarak ise bu durumda yalnız sizin olmadığınızı ve pek çok adayın da benzer koşullarda kpss sınavı için hazırlık yaptığını unutmayın. Yani sandığınız kadar geride değilsiniz. Şartlar çoğu durum için size de eşit. Bu nedenle motivasyonunuzu güçlü tutmayı unutmayın. İçinde bulunduğunuz durumun zor olduğunu sürekli kendinize hatırlattığınız gibi bu durumun yalnızca geçici bir süreç olduğunu da kendinize hatırlatın. Kpss sınavı nasıl çalışılır ?

Kendi değerinizi bilin ve harcadığınız emeğe de aynı şekilde değer verin. 😊 Çalışırken kpss sınavı nasıl çalışılır yazımızın burada sonuna geldik. Yazımızın sizler için faydalı olmasını umuyoruz. Bu yorucu süreçte her adayın çok fazla emek verdiğini ve fazlaca efor sarf ettiğini biliyoruz. Ancak şunu asla unutmayın. Verilen hiçbir emek karşılık kalmaz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi içinde bulunduğunuz sürecin geçici olduğunu unutmayın ve motivasyonunuzu kaybetmeyin. Şimdiden sınavınızda başarılar dileriz. 😊

Kpss nedir, ne işe yarar? Kpss, Ülkemizde milyonlarca kişinin hazırlandığı bir sınavdır. Özellikle memur olmak isteyen bireyler için KPSS sınavı önem arz ediyor. Ancak kpss sınavının farklı türleri vardır ve her sınav türü mesleki duruma göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bu sınav hakkında pek çok kişi internet üzerinde araştırmalar gerçekleştirmektedir. Peki kimler bu sınava girebilir? KPSS hakkında merak ettiğiniz soruların tamamını bu yazımızda sizler için yanıtladık.

Ne düşünüyorsun?

93 Puanlar
olumlu oy Eksi oy

admin tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngilizce Kelime Öğrenme

İngilizce Kelime Öğrenmenin 7 Pratik Yolları

2023 YKS Paragraf Kitap Önerileri

2023 YKS Paragraf Kitap Önerileri